Araştırma: Kansere bağlı ölüm oranları azaldı

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün verilerine göre son 30 yılda kansere bağlı ölüm oranı toplam yüzde 31 geriledi. En büyük düşüş ise akciğer kanserinde gözlemlendi.

22.00-23.00 arası uykuya geçmek kalp hastalıkları riskini azaltıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma, 22.00 ile 23.00 arasında uykuya dalmanın, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

Oksitosinin otizmli çocukların sosyalleşmesinde yararı yok

ABD'de yapılan bir araştırma, sosyal bağ hormonu olarak bilinen oksitosinin, otizmli çocukların sosyal beceriler kazanmasında fayda sağlamadığını ortaya koydu.

30 yılda hipertansiyon hasta sayısı iki katına çıktı

30 yılda hipertansiyon hasta sayısı iki katına çıktı

Dünyada son 30 yılda hipertansiyonla yaşayan yetişkin sayısının iki katına çıkarak 1,2 milyarı aştığı belirtildi.

Genç yaşlarda alkol kullanımı damarları olumsuz etkiliyor

Genç yaşlarda alkol kullanımı damarları olumsuz etkiliyor

Ergenlikten genç yetişkinlik yıllarına kadar alkol tüketiminin kardiyovasküler hastalıkların habercisi olan arter sertleşmeye neden olduğu belirlendi.

Koronavirüs beyindeki gri maddenin hacmini azaltıyor

Kovid-19 virüsü ile ilgili yapılan bir araştırma sonucunda beyindeki gri maddenin azaldığı gözlemlendi.

Venüs İkizler burcunda

9 Mayıs 2021 - 3 Haziran 2021 tarihleri arasında İkizler burcunda kalacak olan aşk ve ilişkiler gezegeni Venüs'ün bu hareketinin tüm etkilerini Astrolog Ceylin Çelebi değerlendirdi.

Anneler kendilerine günde 1 saat ayırabiliyor

Araştırmalara göre annelerin yüzde 88’i, Covid-19 pandemisi sırasında ebeveynlik yapmanın her zamankinden daha yorucu olduğu konusunda hemfikir.

Salgın döneminde stres yönetimi büyük önem taşıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte yaşanan küresel sağlık krizi ve ekonomik durgunluk ruh sağlığını yüksek oranda etkiliyor. Araştırmalar, pandemi sürecinin olumsuz etkileri arasında stres, uyku düzensizliği, gelecek kaygısı, anksiyete ve hayata karşı umutsuz yaklaşımın ilk sıralarda yer aldığını ortaya koyuyor.

Hamilelikte koronavirüs antikorları bebeğe aktarılıyor

Weill Cornell Tıp Enstitüsü ile NewYork-Presbiteryen Hastanesi’nin yaptığı bir çalışma Kovid-19’a karşı koruma sağlayan antikorların annelerden rahimdeki bebeğe geçebildiğini gösterdi.