Aralıklı oruç sürecinde izlemeniz gereken 4 ipucu

Zayıflamak için uygulanan en popüler beslenme tarzlarından biri olan aralıklı oruç hakkında konuşan Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, sağlıklı kilo vermek için ipuçlarını sıraladı.

Aralıklı oruç, kilo vermenin ve zindeliğe giden yolda ilerlemenin etkili ve en popüler yollarından biri. Aralıklı oruç düzeni, vücut üzerinde tıpkı bir detoks gibi çalışıyor.

Aralıklı oruç, açlık aşaması ve yeme aşaması olmak üzere iki aşamaya ayrılır. Oruç döneminde, su dışında hiçbir şey yememeli veya içmemelisiniz. Yeme aşamasında ise dikkat edilecek en büyük nokta aşırı yememek için sağlıklı ve doyurucu yiyecekler yemektir. Aralıklı oruç yeme döneminde ne yediğinize dikkat etmek gerekir. Yeme aşamasında aşırı yemek veya abur cubur yemek, bu yeme düzenini takip etmenin tüm amacını ortadan kaldırabilir.

Aralıklı oruç: Yemeniz gereken sağlıklı besinler

İlk olarak, oruç döneminde asla kendinizi aç bırakmamanız gerektiğini bilin. Vücudunuz bir şeyi yemek için can attığında orucu bozabilirsiniz. Bu yeme düzeni ile başladığınızda, oruç aşaması vücudunuza uygun olduğu sürece geçerlidir.

Açlık aşaması başlangıçta 8, 10 veya 12 saat olabilir. Yeme düzenine alıştıktan sonra, oruç aşaması uzatılabilir. Ayrıca ne yediğinize dikkat etmek de oldukça önemlidir. Aralıklı oruç yeme aşamasında sadece sağlıklı yiyecekler yemek önemlidir.

Ne yediğiniz ve yeme şekliniz, aralıklı oruç tutmanın sizin için ne kadar işe yarayacağını belirleyecektir. Düzenli egzersizin, rutininizin bir parçası olduğundan emin olun. Egzersiz yapmak daha güçlü, daha çevik ve fit olmanıza yardımcı olacaktır. Sırt ağrısı, diz ağrısı ve boyun ağrısını uzak tutacak ve kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

1. Yeme aşamasında, diyetiniz ideal olarak çoğunlukla ev yapımı yiyecekleri içermelidir.

2. Bol miktarda taze meyve ve sebze, tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar, mercimek ve baklagiller ve diğer sağlıklı yağ, protein, karbonhidrat ve lif kaynakları diyetinizin bir parçası olmalıdır.

3. Porsiyon kontrolü uygulayın ve yüzde 80 doyana kadar yiyin. Kendinizi aç bırakmayın. Orucunuzu bozmayı gerektirse bile acıktığınızda kendinizi besleyici yiyeceklerle doyurun.

4. Fındık gibi yağlı tohumlar, sağlıklı yiyecekler üzerine atıştırmalıklar, mevsim meyveleri ve sebzelerle beslenin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ