Aralık ayı etkinlik takvimi

Konserlerden sergilere, tiyatrolardan festivallere, Aralık ayında şehirde neler oluyor?

Konserler, sergiler, tiyatrolar, özel gösterimler... İşte 2019 Aralık ayı etkinlik takvimi!

2 Aralık: Film Okuma Atölyesi - Atölye Bebek

Gerilim filmleri ile öne çıkan sinemanın auteur yönetmeni Alfred Hitchcock'un başyapıtlarından biri olan Rear Window, sinemaseverler ile birlikte okunacak. Başrollerini Grace Kelly ve James Stewart'ın paylaştığı ve dört Oscar adaylığı bulunan film, Cornell Woolrich'in It Had to Be Murder adlı kısa hikayesinden uyarlanmış. Türkçe'ye Arka Pencere olarak çevrilen film kısaca komşusu ile ilgili korkunç bir duruma şahit olan bir adamın hikayesini konu ediyor. Mehmet Sindel önderliğinde gerçekleşecek okuma ile sinematografi ve kurgu süreçlerine ışık tutacak, semboller dünyasının sunduğu anlamları keşfedeceksiniz.

5 Aralık - 1 Mart: Bir Yol Öyküsü - Fotoğrafın Ardından 180 Yıl - Pera Müzesi

Pera Müzesi, 2019 yılını yeni bir sergiyle kapatıyor. Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl sergisi, bilinen ilk grup fotoğraf gezisi olan yolculuğun 180. yılının yılında aynı rotayı günümüz teknikleriyle yeniden keşfeden fotoğraf sanatçılarının yorum ve bakış açılarını bir araya getiriyor. Serginin küratörlüğünü Engin Özendes üstlenirken, Coşkun Aral, Laleper Aytek, Ali Borovalı, Murat Germen, Sinan Koçaslan, Yusuf Sevinçli, Alp Sime, Lale Tara, Serkan Taycan ve Cem Turgay yolculuğun duraklarına yaptıkları gezilerde çektikleri fotoğraflarla zengin tarihe sahip bu kentlere güncel bir bakışla yaklaşıyorlar. Fotoğraf tarihine çıkacağınız bu yolculukta, zaman ve mekan fotoğraf sanatının gücüyle yeniden yaratılıyor.

4 Aralık: Güneşin Kadınları: Karsu - Babylon

İlhamını güneşten alarak özgün müziklere imza atan, daima güçlü bir duruş sergileyen ve benzersiz yorumlar üreten "Güneşin Kadınları”, kendi yolculuklarını anlattıkları samimi sohbet serisi kapsamında Karsu'yu ağırlıyor. Yarattığı özgün tarz ile vokal, piyanist, söz yazarı, besteci ve aranjör rollerini üstlenen Karsu; caz, blues, soul, funk ve pop'u Türk müziği ile harmanlıyor. Hollanda'nın en prestijli ödülü olan "Edison Jazz/World” ödülünü kazanan ilk Türk sanatçı olan Karsu, Ekim 2019'da çıkan albümünün turnesi kapsamında ilk durak olarak Babylon'da hayranlarıyla buluşuyor. Sanatçının yeni albümü Çin sokaklarından, Endonezya'nın Bali adasından, Los Angeles tepelerinden ve Türkiye'nin etkileyici doğasından ilham alan, hem Türkçe hem İngilizce şarkılardan oluşuyor.

5-24 Aralık: Arzu Travmayı - UNIQ Hall

Tennessee Williams'ın 75 yıl önce yazdığı ve sahnelediği, tiyatro tarihi için bir dönüm noktası olarak kabul edilen, Arzu Tramvayı yıllar sonra perdesini yeniden açıyor. 1982 yılında Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter tarafından sahnelenen eser, 35 yılın ardından Hira Tekindor'un yönetmenliğinde, Zerrin Tekindor, Onur Saylak, Şebnem Bozoklu, İbrahim Selim gibi usta oyuncuların yetenekleri ve belki de bir başka yarım asır daha bekletecek performasıyla yeniden sahnelerde olacak.

13 Aralık: Thomas Azier - Salon IKSV

Hollandalı elektro pop şarkıcısı ve müzisyeni Thomas Azier, ilk kez Türkiye'de. Genç yetenek, Paris'ten New York'a, Berlin'den Amsterdam'a uzanan rotasyonuyla son albümü Stray'a hayat verdi. Thomas Azier'in yolda dizüstü bilgisayar ve USB mikrofon hazırladığı deneysel yol albümü Stray'ı canlı dinlemek isteyen müzikseverler için kaçırılmayacak bir fırsat.

19 Aralık - 26 Nisan: Alice Müzikali - Zorlu Psm

Renkli kadrosu ve hayal gibi atmosferiyle izleyicilerden geçer not alan Alice Müzikali, Aralık ayında Zorlu Psm sahnesine geri dönüyor. Lewis Carroll kült eseri Alice Harikalar Diyarı'nın, Serdar Biliş'in yönetmenliği ve Beyhan Murphy'nin koreografisi ile çağdaş uyarlamasında; Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Enis Arıkan, Şükrü Özyıldız, İbrahim Selim, Merve Dizdar'ın başrolleri paylaşıyor. Alice Müzikali'yle tavşan deliğinden düşmeye hazır olun!

10 Aralık - 15 Aralık: Yapı Kredi 75. Yıl. Fame Müzikali - Zorlu Psm

Fame Müzikali, 75. yılını kutlayan Yapı Kredi'nin ana sponsorluğunda orijinal kadrosuyla ilk kez Türkiye'de! Londra'nın dünyaca ünlü müzikal sahnesi West End'den İstanbul sahne sanatlarının hit adresi Zorlu Psm'ye taşınan Fame müzikali, 10-15 Aralık 2019 tarihleri arasında sadece 8 performans için izleyicilerle buluşacak. 30. yıl turnesinde, dansın tüm coşkusunu yaşatacak 80'lerin unutulmaz ikonu olan Fame müzikali, hayallerinin peşinden koşan herkese ilham vermek için geliyor.

29 Aralık: Woman in the Moon - Beykoz Kundura

Aralık ayına sanat dolu bir kapanış yapmak isteyenler için, bilim kurgunun ilk örneklerinden kabul edilen Woman in the Moon filmi, 29 Aralık'ta Beykoz Kundura'da izlenebilecek. Gösterim, Kundura Sinema'nın "Sessiz Filme Canlı Müzik” etkinlikleri kapsamında; sa.ne.na grubunun canlı müziği eşliğinde gerçekleşecek.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ