Anneler için inatçı lekeleri çıkarma kılavuzu

Çıkmaz denilen inatçı lekeleri çıkarmanın kolay yolları var.

Çocukların özgürce hareket etmeleri çok güzel ancak sonrasında genellikle anneleri çıkartılması gereken lekeler bekliyor. Ama merak etmeyin, bırakın çocuğunuz gönlünce eğlensin. Çünkü her inatçı lekeyi çıkarmanın bir kolay yolu var.

Çimen lekesi

1 litre su ile bir yemek kaşığı sulu amonyağı karıştırın. Bu karışımla lekeyi ıslatın, sünger ya da peçete ile ovun.

Mürekkep lekesi

Pamuğa alkol döküp yavaşça lekeyi ovalayın. Ayrıca 1'e 1 ölçeğinde sulu amonyak ve etil alkolü karıştırarak lekeyi ovalayabilirsiniz. Unutmayın, mürekkep lekelerinde en iyi sonucu yıkamadan alırsınız.

Yağ lekesi

Leke yeni oluştuysa, üzerine 2-3 kat peçete koyun. Leke çıkana kadar kıyafetinizi ütüleyin. Eğer bu taktik lekeyi tamamen çıkarmaya yardımcı olmuyorsa, gaz yardımıyla temizleyin.

Meyve suyu lekesi

Bu yöntem tüm meyve lekelerini kapsamasa da çoğunu geçiriyor. Bir tutam pamuğa sirke dökün ve lekeye bastırın. Daha sonra kıyafeti soğuk suyla durulayın. Diğer yöntem ise, yeni oluşmuş lekeye tuz koyun. Böylece fazla nem emilecek ve lekenin dağılması önlenecektir. Ardından sıcak suyla yıkayabilirsiniz.

Kan lekesi

Kan lekesini çıkarmak için, lekeye sulu amonyak ekleyip, 10-15 dakika bekleyin. Eğer hala leke varsa sabun ile yıkayın.

Çikolata lekesi

Eğer leke yeni oluştuysa, üzerine tuz dökün ve sünger ile sıcak suda yıkayın. Eski lekelerde ise, 1'e 1 oranında sirke ve alkol kullanın.

Çamur lekesi

Kirlenen kıyafetinizi, sıcak suya koyun ve bulaşık deterjanı ve beyaz sirke ekleyin. Biraz bekledikten sonra sıcak suda durulayın.

Ter lekesi

1 çay kaşığı bulaşık deterjanı, 3-4 çay kaşığı oksijenli su ve 2 çay kaşığı sodayı karıştırın. Karışımı lekenin üzerine dökün, biraz bekledikten sonra suyla yıkayın. Ayrıca ter lekesini çıkarmak için sıcak su ile sirkeyi de kullanabilirsiniz.

Ruj lekesi

Lekelenen kıyafetin üzerine peçete koyup ters çevirin. Çevirdiğiniz tarafta lekenin üzerine alkol dökün ve silin. Daha iyi sonuç almak için peçeteleri değiştirmeyi unutmayın.

Oje lekesi

Lekelenen tarafı ters çevirin ve pamuk üzerine aseton dökerek leke çıkana kadar ovalayın.

Yorumlar

YORUM YAZ