Anne tarifi: Kışlık domates hazırlama

Eylül yaklaşırken kışlık domates hazırlamanın tam zamanı...

Annem her yaz zamanı geldi mi, babamı da alır yanına, başlarlar domatesleri soymaya; kışa hazırlık.

Bir Eylül çocuğu olduğumdan mıdır bilmem, domatesler en güzel bu zamanda oluyor bana göre. Küçükken çok anlamazdım tabii, bana sorsalar her mevsim vardı domates ve ben her yiyişimde ona aşkımı ilan edebilirdim. Hele kış ortası Pazar kahvaltısında o kavanoz açılır, mis gibi bir menemen yapılır. Tüm evi bir yaz sıcağı kaplar bir anda…

Hepimizin ağzının suyu aktığına göre, o zaman anne tarifine başlayabiliriz. Şimdi domateslerin de tam zamanı...

Malzemeler

İhtiyacımız olan malzemeler dilediğimiz kadar domates, biraz zeytinyağı, biraz da tuz ve çokça sevgi.

Domates denilince zeytinyağı geliyor benim aklıma hemen yanında. Öyle sağlıklı bir çocukluk geçirmişim ki, bugünleri yaşarken fark ediyorum aslında. Her yemeğe yakışırdı o zeytinyağı…

Kışlık domates çalışmaları

Neyse konudan sapmayalım. Domatesleri genişçe bir leğende, mümkünse o koca bahçede tepenizde Adana'nın sizi yakan güneşi, bir hortum uzatıp güzelce yıkayalım. Sonra bizi uzun ve hummalı birkaç saat bekliyor. Komşu teyzeler bir araya gelir her gün birine domates soyarlardı. Siz de toplayın komşu teyzeleri, başlayın soymaya; bileklere kuvvet.

Bir taraf soyarken bir taraf doğrardı. Doğrayınca daha güzel oluyor, ama siz kolaylık olsun diye robottan geçirebilirsiniz. Derin bir tencerede domatesleri kaynayana kadar pişirin. Bu işlem ortalama 30 – 40 dakika sürecektir. Eğer menemenlik kavanozlar hazırlamak isterseniz içine biber de eklemelisiniz. Koyulaşmış kıvamlı bir domates görüntüsü elde ettiğinizde tuz zevkinize göre tuz ekleyin. Bu arada tuz, turşuluk kaya tuzu olmalı.

Kavanozlama işlemi

Sıra geldi hazırladığımız kışlık domatesleri depolamaya. Öncelikle kavanozların büyüklüklerini açtığınızda en fazla 2 günde bitirecek şekilde seçin.

1 kilogramlık kavanoz için konuşacak olursak; bir parmak boşluk kalacak şekilde domatesi kavanoza doldurun. Üzerine de bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ki, o mis kokusunu siz açana kadar domatese karıştırsın.

Sonra hemen kapağı sıkıca kapatın. Aslında püf noktası o kapağı kapatabilmekte. Kapatın ve bir zemine serdiğiniz bez üzerine ters çevirip bırakın. Kavanozlar soğuyana kadar bu şekilde kalsın. Garantici olmak için gece boyunca bekleyebilir.

Son püf noktalar

Kavanozları, soğuduktan sonra mutlaka güneş görmeyen bir yere alın. Tüm kış canınız ne zaman menemen istese, tabii ki daha başka bir sürü şey yapabilirsiniz, kapağı açın ve afiyetle yapıp yiyin.

Ayrıca bir de kavanozu açtıktan sonra iki gününüz olduğunu ve bu sürede mutlaka buzdolabında bekletmeniz gerektiğini unutmayın.

E o zaman Eylül hoş gelsin…

Hepimize afiyet olsun…

Damla Karakuş

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ