Anne sütünü arttırmaya yarayan yiyecekler

Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? İşte anne sütüne iyi gelen besinler...

Abone Ol 

Doğum öncesinde ve sonrasında anne en önemli nokta, bebeğin beslenmesinin temeli olan anne sütüdür. Bazı durumlarda anne sütü, doğumdan bir kaç saat sonra ya da bir kaç gün sonra gelebilir. Burada doğum şekli, annenin durumu, doğumun vaktinde ya da erken olması gibi konular belirleyici etkenler olabilir. Ancak bu süreçte bazı gıdaların beslenmede öncelikli olması gerekir, annenin yediği gıdalar anne sütünün daha hızlı gelmesine, miktarına veya besleyici özelliğine etki etmektedir. Hadi hep beraber anne sütünü artıran besinler nelermiş öğrenelim.

Bitki çayları

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı - Nefis Yemek Tarifleri

Gebelik sürecinde birçok kadının aklında sorular vardır: Acaba sütüm olacak mı? Bu soru işaretini gidermek için ilk olarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Süt hormonlarının yeterli düzeyde salgılanması için, anne adayının sebze ve meyve tüketmesi gerektiği gibi bitki çayları da tüketilmelidir. Fazla içersem fazla sütüm olur diye düşünürseniz yanılırsınız. Günde maksimum iki fincan bitki çayları ile sütünüzü arttırabilirsiniz. Özellikle; papatya, rezene ve melisa çay süt üretiminin çoğalmasını sağlar.

Kuru meyveler

İşte kuru meyvelerdeki tehlike! - Güncel yaşam haberleri – Sözcü

Kurutulmuş meyvelerin kalsiyum içeriği yüksektir. Bu özellikleriyle de anne sütünü artırıcı etkide bulunuyorlar. Günde 1 veya 2 porsiyon kadar kurutulmuş meyve tüketimi sayesinde sütünüzü arttırabilirsiniz. Kuru incir, kuru üzüm ve hurma demir açısından önemli olduğu için bu besinleri öncelikle yemenizde fayda var.

Baklagiller

Kuru Baklagillerin Diyetteki Rolü ve Faydaları | Diyetisyen Ayşe Gül Güven

Bu grupta mercimek, bezelye, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve yer fıstığı bulunur. Baklagiller genellikle lif açısından çok zengindir. Bazı çeşitleri demir, magnezyum ve potasyum bakımından da yüksektir. Baklagillere düzenli olarak öğününüz de yer verirseniz anne sütünde artış meydana gelmektedir.

Tahin ve pekmez

Tahin | Bangir Çiftlik Şarküteri

Gebelikte tahin ve pekmez ile beslenmek oldukça önemli bir konudur. Hamilelikte tüketilen tahin ve pekmezin kalorisi oldukça yüksek olduğu için doktorunuza danışarak tüketmelisiniz. Pekmezin kan yapıcı özelliği olması anne adayı için oldukça faydalıdır. Tahinin anne sütünü artırma da etkileri vardır. Tahinle pekmez karıştırılarak eşit miktarda anne adayının az miktar tüketmesi daha sağlıklı olur. Kalorisi çok yüksek besinler ise anne adayına kilo aldırır.

Yulaf

Yulafın faydaları nelerdir, ne işe yarar? Yulaf zayıflatır mı, nelere iyi gelir? - Sağlık Haberleri

Yulaf hamileyken yemek için güvenli ve sağlıklıdır çünkü anne ve bebek için gerekli tüm temel besinleri içerirler. Uzmanlara göre, hamile kadınların doğru beslenmesi için yulaf, buğday ve arpa gibi tam tahılları tüketmeleri önerilir. Yulaf içinde bulunan mineraller, lif ve proteinler anne sütüne olumlu anlamda doğrudan etki yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu