Anne sütünü arttıracak besinler

Sütünüzü arttırmak istiyorsanız beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Abone Ol 

  Hamileyseniz ya da taze anneyseniz eğer bu besinler size iyi gelebilir. Bazı insanların sütünün az olması olası bir durumdur ve bu anormal bir durum değildir. Ama bu durumu değiştirmek için bazı çözümler olabilir. Tabii doktorunuzun kontrolü altında yapabilirsiniz. 

Meyve ve sebzelerin bir çok faydasının yanında bazılarının süt arttırıcı özellikleri de mevcuttur. Ancak sütünüz azsa sadece beslenmenize dikkat ederek bu durumu çözmeniz mümkün olmaya bilir. Beslenmenizin yanında güzel bir uyku, rahatça dinleneceğiniz bir zaman, stresten uzak bir yaşam gereklidir. Bebeğiniz yeni doğmuşsa bunlar mümkün değilmiş gibi gözükse de eşinizin de yardımıyla hayatınız daha kolay bir hale gelecektir.

Sıvı Tüketimi

Gün içerisinde bolca su içmek ve ev yapımı meyve sebze suları tüketmek hem sütünüzün artmasını sağlayacak hem de doğum sonrası ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olacaktır.

Somon Balığı

Doğum sonrası bolca protein içeren et, balık gibi ürünler tüketmeniz sütünüzün artmasını sağlayacaktır. Özellikle somon balığı bu durum için çok faydalı olacaktır.

Bitki Çayları

Bitki çayları sizi rahatlatır ve bazıları sütünüzü arttırır ama dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır ki, bazı bitki çayları size ve bebeğinize zarar verebilir. Bu sebepten dolayı doktorunuza danışarak kullanmanızı öneririz.

Kuruyemişler

Kuruyemişler anne sütünü arttırmada büyük rol oynar. Özellikle fındık, badem, hurma bunların başında gelen yemişlerdendir.

Sağlıklı beslenme için her besin gurubundan günlük olarak yeterli ve dengeli olarak almak gerekir. Kabaca emzirme döneminde alınması gereken besinler;

  • Süt – yoğurt
  • Peynir
  • Et, tavuk, balık
  • Yumurta, kuru baklagiller
  • Taze sebze ve meyveler

Emzirme döneminde yenmesi önerilen tahıllar

  • Ekmek
  • Pirinç, bulgur, makarna vb.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu