Anne adaylarına yeni umut Tüp bebekte PRP yöntemi

PRP Yöntemi ile anne olamayanların gebe kalması mümkün mü? Erken yaşta menopoza giren bir kadın PRP yöntemi ile hamile kalabilir mi? 70 yaşındaki bir kadında PRP yöntemi ile hamile kalabilir mi? PRP yöntemi nedir? PRP hakkında merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar cevapladı.

Abone Ol 

PRP; kadının kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin kanın kadının rahmine tekrar verilmesi işlemidir. Bu uygulama tüp bebek tedavisinde sadece rahim zarını uygun kalınlığa getirmek için değil, kötü yumurtalık rezervini iyileştirmek için de kullanılabilmektedir.  PRP hakkında merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkut Attar cevapladı.

PRP yöntemi hangi olgularda kesin çözüm verir?

Prof. Dr. Erkut Attar, ”PRP yöntemi bizim olgularımızda özellikle erken yumurtalık yetmezliği yani prematüre menopoz dediğimiz olgularda işe yarayabildiğini gördük. Diğer taraftan yumurtalık yetmezliği veya yumurtalık rezervi az olan kadınlarda işe yaradığını gördük.” dedi.

”60’lı 70’li yaşlarda PRP yönteminde yumurtalıkların faaliyet başlaması mümkün değil”

Attar, ”Çok ileri yaş grubu 60lı 70li yaşlar bunlarda PRP yönteminin çalışması veya bunların yumurtalıklarının faaliyet başlaması mümkün değildir. Kadının üreme çağında olması tercihen 40 yaşının altında olması 40-45 yaşında en geç olması uygulama için bir neden veya fırsattır. Onun dışındaki hastalarda işe yarar diyemeyiz.”

Menopoz dışında anne olamayan kadınlarda PRP yüzde kaç etki ediyor?

Attar ”Menopoz dışında erken yumurtalık yetmezliği veya yumurtalık  rezerveliğinin azalması durumunda PRP kullanılabiliyor. Ama diğer türlü normal kısırlık vakalarında biz PRP denemiyoruz bu hastaların rutin tedavi yöntemlerini deniyoruz.”

PRP tam olarak nasıl bir işlem?

Prof. Dr. Erkut Attar: ”PRP kolay bir işlem güvenilir bir işlem şöyle ki hastadan 10-15 mili litre kadar kan alınıyor hastanın kendi kanı kullanılarak bunun içerisinden hücreler ayrılıştırılıyor. Bu hücreleri beraberinde tabi bu hücrelerle bir takım başka biyokimya malzeme de maddeler de alınmış oluyor ayıklanma oluyor. Bu ayıklanan malzemeyi bizim uygulamalarımızda yumurtalık basınç 4 mili litre kadar bir enjeksiyon yapılıyor. Bu alınan malzemeyi doğrudan doğruya yumurtaya ultrason yoluyla vajinadan girerek enjekte ediyoruz. PRP böyle bir yöntem. Bunu adetin ilk 15 günü içerisinde yada 10 gün günü deyip 10 gün içerisinde yapıyoruz ve 2 ay bekliyoruz sonucu. Sonra hasta tekrar bize geldiğinde rutin yöntemlerle kullanarak mesela tüp bebek gibi. Daha sonra bilinen yöntemlerle devam ediyoruz. PRP’nin buradaki artısı yumurtalardaki kapasiteyi artırıyor. Sanıyorum tüm dünyada yavaş yavaş uygulamaların içerisine ve rutine yani günlük standart kullanıma girecektir.” dedi.

Detaylar kadınvekadın.net’in youtube hesabında.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu