Hamile yogası nedir? Gebelikte hangi yoga türleri yapılmalı?

Hamilelikte anne adayları için en uygun sporlardan bir tanesi yogadır. Sizde bu dönemde basit hareketler ile rahatlayabilirsiniz. İşte bedeninizi dinlendiren basit yoga hareketleri..

Prenatal yoga olarak da adlandırılan hamile yogası, bedenini, zihinsel ve ruhsal olarak, anneliğe ve doğuma hazırlayan çalışmalar bütünüdür. Gebelikte yapılan yoga hareketleri yalnızca normal doğuma hazırlanan kadınlar için değil; hamile olan tüm kadınlar için çok faydalıdır. Hamilelik dönemini rahat geçirmek, bulantı, kramp ve gerginlikleri hafifletmek, yoga duruşu çalışmalarıyla beli ve omurgayı desteklemek, bedeni doğuma ve sonrasına hazırlamak üzere bir yoga uzmanı eşliğinde yapılan tüm çalışmalar, hamile yogasının kapsamındadır. Sizler de dünyanın en güzel duygularından birini yaşıyorsunuz ve heyecanınız yüksek biliyoruz gebelik sürecinde basit ve etkili olan bu yoga hareketlerini denemenizde fayda var. Gebelik boyunca yoga yaparsanız, ağrı hissettiğinizde kendinizi kasmanız azalacak ve bu da doğumunuzun rahat ve hızlı gerçekleştirilmesine etki edecektir.

1. Sandalye duruşu

Bu duruş sayesinde bacak, kalça ve baldır kaslarını harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca uzuvlarınızdaki kan dolaşımını artırarak ödem şişkinliklerin oluşmasına engel olur.

2. Üçgen duruşu

Bu duruş da bacakları güçlendirir ve vücuttaki kan akışını daha iyi hale getirir. Bu durum bebeğin tüm gerekli besinleri almasını sağlar çünkü besinlerce ve oksijen bakımından zengin kanın karın bölgesine ilerlemesini sağlamaktadır.

3. Kedi esnemesi

Bu duruş beli rahatlatıp omuriliği esnetir ve kan dolaşımını hızlandırır.

4. Rahatlama duruşu

Bu duruş iç organları esneterek masaj yapar ve uyarır. Kaslardaki stresi alır ve dolaşımı iyileştirir. Yorgunluk ve bulantı gibi faktörleri ortadan kaldırır.

5. Çelenk duruşu

Bu duruş bacaklarınızı güçlendirerek bebeğinizi taşımanızı kolaylaştırır. Ayrıca kalçanızı esnetmenizi sağlar ve böylece kalça bölgesinin açılmasına yardımcı olur.

 

Dikkat etmeniz gerekenler: