Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler

Abone Ol 

Anksiyete tüm vücudunuzu birçok yönden etkileyebilir. Anksiyete zihninize tuhaf şeyler yaptırır. Ancak kaygının fiziksel belirtileri de aynı derecede nahoş ve tahmin edilemez olabilir. İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, duygusal olarak endişeli hissetmeden veya en azından tamamen farkında olmadan fiziksel endişe belirtileri yaşayabilirsiniz. Beyniniz her şeyi tüketen bir endişe ya da korku üzerine kafa yorarken, aynı zamanda güçlü stres hormonlarının üretimine de işaret ediyor. Bu aslında vücudunuzun sizi algılanan tehlike veya zarardan korumaya çalışma şeklidir. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #1

Kalp atışında hızlanma

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne (NIMH) göre, kalbinizin aniden hızlı pompaladığını hissetmek klasik bir endişe belirtisidir. Stresli bir şeyle uğraşırken ve adrenal bezleriniz adrenalin (epinefrin olarak da bilinir) gibi hormonları salgıladığında, kalbinizdeki reseptörlerin kalp atış hızınızı aşırı hıza göndererek tepki verdiğini gösteriyor. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #2

Nefes darlığı 

Oksijen, kan dolaşımınız aracılığıyla vücudunuzda dolaşır. Hızlanan kalbiniz kanınızın dolaşım hızını arttırdığında, size daha fazla oksijen sağlamak için nefesiniz artabilir.

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #3

Sürekli yorgun olmak

NIMH'ye göre, her zaman yorgun veya yıpranmış olduğunuzu hissetmek, dikkat edilmesi gereken başka bir fiziksel semptomdur. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #4

Uyku problemi

NIMH'ye göre, uykuya dalmakta veya gece uyanmakta zorlanıyorsanız ve uykuya dalamıyorsanız, kaygıdan dolayı olabilir. Kortizol ve adrenalin gibi yüksek hormon seviyeleri, iyi bir gece uykusu çekmenizi zorlaştırır. Daha da kötüsü, sorun kısır döngüye dönüşebilir. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #5

Kas gerilmesi ve ağrı

Stres tepkinizin bir parçası olarak kaslarınız gerilir. Vücudunuzun bölümlerini uzun süre katı olmasının gerginliğe ve ağrıya yol açabilir. Dr. Potter, kaygısı olan birçok kişinin boyun, sırt veya omuzlarında gerginlik hissettiklerini belirtiyor. Ayrıca, dişlerinizi sıkmaya ve baş ağrısına da neden olur. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #6

Kalp çarpıntısı

Daha önce bahsettiğimiz hızlı atan kalbi hatırlıyor musun? Bazı durumlarda, o kadar yoğunlaşabilir ki, kalbiniz boğazınızda atlıyormuş gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. Duygu (anlaşılır şekilde) sizi daha da endişeli hale getirebilirken, kalp çarpıntısı korkutucu gelse de,  tipik olarak tehlikeli olmadıklarını ve daha sakin hissetmeye başladığınızda rahatlayacağınızı  unutmayın. Bununla birlikte, göğüs ağrısı, baş dönmesi, nefes almada zorluk veya kafa karışıklığı ile birlikte kalp çarpıntısı yaşarsanız tıbbi yardım almalısınız. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #7

Sürekli terleme

Ne yazık ki, terleme, NIMH'ye göre anksiyete bozukluklarının yaygın bir fiziksel belirtisidir. Sinir sisteminiz çalışmaya başladığında, vücudunuzun her yerindeki ter bezlerini etkileyebilir. Terleme cildinizde bulunan bakterilerle karıştığında, vücut kokusunun arttığını da fark edebilirsiniz.

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #8

İştahta değişiklik

Anksiyete, yiyeceklere olan ilginizi tamamen kaybetmenize ya da artmasına neden olmak gibi garip bir yeteneğe sahiptir. Harvard Tıp Okulu uzmanlarına göre, kavga ya da tartışma şiddetlenirken adrenalin gibi hormonlar iştahı kapatma eğilimindedir. Ancak kortizol gibi kronik kaygı veya stres duygularından salınan hormonlar yağlı, şekerli gıdalara olan ilginizi artırabilir. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #9

Titreme 

Büyük bir olaydan önce kendinizi korkudan titrerken bulduysanız, vücudunuzun baskı altındayken nasıl tepki verdiğini bilirsiniz. NIMH'ye göre titreme ve titreme, kaygı kaynaklı hormon dalgalanmalarının bir yan ürünü olabilir. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #10

Korkmak veya ürkmek 

Bilinmeyen tehditleri tahmin etmeye çalışmak, kaygının ortak bir özelliğidir. Araştırmaya göre, sürekli tetikte olmak, artan bir “ürkme tepkisi” ile bağlantılıdır. Bu nedenle, endişeli bir günde birisi omzunuza dokunursa, ayaklarınızı yerinden fırlayabilir. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #11

Yutkunamama 

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi'ne göre, bazı insanların boğazlarında sıkışma hissetmelerine veya hatta boğazlarına bir şey sıkışmış gibi hissetmelerine neden olabilecek kaygı oldukça normaldir. Buna globus hissi denir ve bunun olmasının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kesinlikle endişeyi daha da kötüleştirebilir. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #12

Bağışıklılık sistemi

Araştırmalar, kronik stres ile daha fazla hastalanma riski arasında açık bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Tedavi edilmeyen kronik anksiyete durumunda, bağışıklık sisteminiz de iyi çalışmaz. 

Anksiyetenin neden olduğu fiziksel belirtiler #13

Düzensiz regli dönemleri

Cleveland Clinic'e göre, kortizol aslında östrojen ve progesteron gibi yumurtlamayı tetikleyen hormonların salınımını etkileyebilir ve bu da döngünüzü alt üst edebilir. 

Unutmayın: Anksiyete tamamen kontrolünüz dışında göründüğü noktaya kadar sizi yarabilir. Ancak onu yönetmenin yolları vardır ve kesinlikle yalnız değilsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu