Anksiyete nasıl yenilir: Endişeli hissedildiğinde ne yapılmalı

Anskiyete, günümüzde birçok kişinin yaşadığı en yaygın psikolojik durumlardan biridir. İşte anksiyetenin belirtileri ve yenmenin etkili yolları...

Herkes kaygı duyar. Ancak, yoğun korku ve sıkıntı duyguları ezici olduğunda ve günlük işlerinizi yapmamızı engellediğinde, durum kaygı bozukluğu olabilir. Anksiyete bozuklukları, dünya üzerinde en sık görülen ruh sağlığı sorunudur.

Anksiyete belirtileri

Herhangi bir psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi, anksiyete bozukluğu olan insanlar da belirtileri farklı yaşarlar. Ancak çoğu insan için anksiyete, günlük yaşamdaki işlevlerini değiştirir. Anksiyetenin hem duygusal hem de fiziksel belirtileri vardır.

Anskiyete bozuklığında bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşılabilir:

Duygusal belirtiler

- Kaygı veya dehşet duyguları

- Geçmeyen gerginlik

- Huzursuzluk veya sinirlilik

- En kötüsünü tahmin etmek ve tehlike belirtilerine karşı dikkatli olmak

Fiziksel belirtiler

- Kalp çarpıntısı veya nefes darlığı

- Mide bulantısı

- Terleme, titreme

- Baş ağrısı, halsizlik ve uykusuzluk

- Mide bulantısı, sık idrara çıkma veya ishal

Anskiyeteyi yenmek

Stresli bir dönemden geçerken oluşan kaygı, herkeste görülebilen normal bir durumdur. Ancak, rahatsız edici olanın stres hormonlarındaki bir artışla tetiklenen ve uzun süreli bir etkisi olmayacak kimyasal bir sürecin sonucu olduğunun farkında olmak, anksiyete ile ilişkili korku ve suçluluğu ortadan kaldırabilir.

1. Anksiyete, belirtilerde dik bir artış, ardından düzleşme veya plato ve ardından bir düşüş fazının olduğu bir eğriyi takip eder. Bunun anlamı, kişi endişeli bir aşamada beklediğinde, yavaş yavaş artmayı bırakır ve sonra düşer. Bu yüzden sabırlı olun.

2. Endişeli olduğunuzda nefessiz hissediyorsanız, hiperventilasyon (aşırı nefes alma) yaşaaybilirsiniz. Nefesinizi yavaşlatmaya çalışın.

3. Fiziksel egzersizler anksiyeteyi azaltır, açık bir alana gitmek veya dolaşmak yararlıdır.

4. Şarkı söylemek, dans etmek, bitkileri sulamak vb. gibi genel olarak hoşunuza giden bir aktiviteye dalın.

5. Rahat olduğunuz biriyle konuşun. Sizi endişelendiren şey hakkında konuşmak istemeyebilirsiniz, sadece bir konuşma başlatın.

6. Kaygı devam ederse ve dikkatinizi başka bir şeye veremiyorsanız, kendinize sizi neyin endişelendirdiğini sorun. Çoğu durumda, anksiyete bir olay tarafından tetiklenebilirken, ortada endişelenen önemli bir şey olmaz. Kendinize neden endişeli olduğunuzu sorun, gerçekten bu kadar zahmetli mi yoksa sadece bir alışkanlık nedeniyle tepki mi veriyorsunuz?

7. Fiziksel dokunuş anksiyeteyi azaltır, birisine ya da rahat bir şey sarılmak, ebeveyn, kardeş, eş, arkadaş, evcil hayvan, yumuşak bir oyuncak ya da etrafında kimse yoksa kendin bile olabilir.

8. "Ah, endişeliyim" demek yerine, kendinize "bu sadece küçük bir kaygı, iyiyim" deyin.

9. Kaygıyı kasıtlı bir olay değil, bir bozukluğun belirtisi olarak kabul edin. Kimse endişeli olmayı sevmez, ancak bunun endişe olduğunu ve yaşamı tehdit eden acil bir sorunu olmadığını kabul ettiğinizde, bununla daha iyi başa çıkabilirsiniz.

10. Tekrarlanan kaygı bölümleri için profesyonel yardım alın. Anksiyete bozuklukları ile ilişkili disfonksiyonu azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için uygun tanı ve tedavi önemlidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ