Anksiyete başladığında kendinizi hızlıca sakinleştirmenin 4 yolu

Bir sunum, bir ilk buluşma veya yeni bir işten önce... Sinirlerimiz tam da kendimize en çok güvenmemiz gerektiğinde bir şekilde bozulabilir. İşte tam da bu tarz anksiyetenin başladığı anlarda kendinizi hızlıca sakinleştirmenin 4 yolunu sizin için derledik...

Bir röportaj, bir sunum, bir seçme, bir ilk buluşma veya yeni bir ten önce... Sinirlerimiz tam da kendimize en çok güvenmemiz gerektiğinde bir şekilde saldırıya geçebilir. Bu şekilde hissetmemiz tamamen anlaşılabilir Bizi yerimize dayanmaya veya tehdit altında kaçmaya hazırlayan adrenalin ve kortizolün hücumunu hissetmeye programlandık. Ama o çok önemli anı veya olayı sabote etme hissini yaşayabiliyoruz. Başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç stratejiyi sizin için araştırdık.

Nefes alın

Bu, vücudunuzu sakinleştirmenin en hızlı ve en etkili yoludur. Hem sinir sistemini hem de heyecanlı bir zihni yatıştırmak için harika ve basit bir stratejidir. Nefes egzersizleri anında sakinleşmenizi sağlayabilir. Bu teknikte size yardımcı olacak birçok uygulama vardır.

İpucu: Kafein alımınızı sınırlayın. Çok fazla kahve, stres hormonları olan kortizol ve epinefrinin kan seviyelerini neredeyse ikiye katlayabilir.

Durumu yeniden çerçevelendirin

Korku ve heyecan, kimyasal olarak çok yakın kuzenlerdir, bu nedenle aceleyi "heyecan" olarak yeniden adlandırırsak, duygularımızı değiştirmemize ve duruma zihinsel olarak hazırlanmamıza yardımcı olabilir. Örneğin, bir görüşmeden önce "Yeterince iyi değilim" veya "Benden hoşlanmıyor olabilirler" diye düşünmek yerine, kendinize bu işin neyini sevdiğinizi ve başlamak için neden can attığınızı sorun. Hatta "Heyecanlıyım!" hissini bile dile getirebilirsiniz. Bu şekilde, senaryoyu tamamen tersine çevirip, coşkunuzla onları şaşırtacaksınız.

İyi hazırlanın

Ödevinizi bir sunumdan veya röportajdan önce kesinlikle yapmadıysanız, sinirleriniz bozulmaya oldukça müsait hale gelecektir. İyi hazırlanın, yüksek sesle pratik yapın ve zorlu soruları önceden tahmin edin. Bunların hepsini yapın ve tüm bu olumlu iç konuşmanın kaya gibi sağlam temeller üzerine kurulduğundan emin olabilirsiniz.

İşleri perspektif içine alın

Kendinize "Olabilecek en kötü şey nedir?" sorusunu sorun. Bu bir randevuysa ve anlaşamazsanız, ikinci bir randevunuz olmayacak, o kadar. Hayatınızın aşkını kaybetmişsiniz gibi değil, daha yeni tanıştığınız birisi gibi!

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ