Anında rahatlamanıza yardımcı olacak 8 nefes egzersizi

Stresli veya bunalmış hissediyorsanız, bu basit nefes egzersizlerini yapmak için kendinize zaman ayırın.

Rahat ve yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacak, anında rahatlamanızı sağlayacak bu basit nefes egzersizlerini gün içinde herhangi bir saatte deneyebilirsiniz.

4-7-8 x 7 nefes egzersizi

Endişeli hissediyorsanız ve hemen rahatlamak istiyorsanız, denemek için en iyi nefes egzersizlerinden biri budur. İçinizden dörde kadar sayarken burnunuzdan nefes alın, nefesini tutun ve yediye kadar sayın ve sekize kadar sayarken ağzınızdan nefes verin. Bu döngüyü yedi kez tekrarlayın.

Diyaframatik solunum

Bir elinizi göğsünüzün üstünde diğeri de göğüs kafenizin altında olacak şekilde, sırt üstü uzanın. Burnunuzdan yavaşça nefes alın, sadece karnınızın hareket ettiğini hissedin. Bu egzersiz sinir sistemini sakinleştirmeye, diyaframı güçlendirmeye, gevşemeyi artırmaya ve kan dolaşımındaki oksijen seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

Alıkonan nefes

Daha derin bir meditasyon elde etmek ve konsantrasyonunuzu artırmak istiyorsanız bu nefes egzersizi tam size göre. Stresten kurtulmak için yardıma htiyacınız olursa bu nefes egzersizini kullanın. Başlamak için, bir elinizi karnınıza koyun ve karın kaslarınızı gevşetin. Burnunuzdan yavaşça nefes alın, havayı ciğerlerinizin en alt kısmına kadar aldığınızı hissedin ve ciğerleriniz genişledikçe nefes almaya devam edin. Nefesinizin zirvesinde, duraklayın ve ardından akciğerlerinizin tepesinden tabana doğru nefes verin.

Üçte bir nefes

Bu endişe ve gerginliğe yardımcı olan birçok solunum egzersizinden biridir. Başlamak için tamamen nefes alın. Sonra nefesinizin üçte birini verin ve duraklayın, üçte birini verin ve duraklayın ve nefesinizin kalanını verin. İhtiyacınız kadar tekrarlayın. bu egzersiz, gevşemeyi ve akciğer kapasitelerini artırmak için uygundur.

Basit eşit nefes

Dört sayım için burnunuzdan nefes alın ve ardından dört sayım için burnunuzdan nefes verin. Zamanla nefes başına sayımı 4-6-8 olarak artırın. Bu nefes egzersizi stresi azaltmaya ve sakinleşmeye yardımcı olacaktır.

Dönüşümsel nefes

Pozitifin solunması ve negatifin verilmesi mantığı ile zihninizi olumluya dönüştürmek için bu tekniği uygulayabilirsiniz. Burnunuzdan bilinçli olarak nefes alarak başlayın; karnınızın genişlemesini gözlemleyin. Sonra yavaşça burun içinden nefes verin, karnınızı serbest bırakın. Enerjiyi al, gerginliği ver. Gücü solu, korkuyu ver. Mutluluğu al, üzüntüyü ver. Her nefes alıp verdiğinizde kendinizi güçlendirilmiş hissedin.

5-2-5 nefes egzersizi

Bu anında rahatlamanıza yardımcı olacak temel nefes egzersizlerinden biridir. Rahat bir pozisyonda oturun ve ciğerlerinizi doldurmak için beş saniye ayırın, nefesinizi iki saniye tutun ve nefes almak için beş saniye ayırın. Bu egzersizi üç ila on dakika boyunca tekrar edebilirsiniz.

Wim Hof ​​yöntemi

Nefes egzersizleri, vücudunuza maksimum miktarda oksijen sağlar ve bu da sakin kalmanıza yardımcı olur. İlk önce, 30 normal nefes alın, sonra nefesinizi olabildiğince tutun. Nefes verdikten sonra, derin bir nefes alın ve on saniye tutun. İşlemi üç kez tekrarlayın.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ