Android 13 deneyimi akıllı televizyonlara geliyor

Akıllı televizyonlar için geliştirilen Android TV 13 işletim sistemiyle kullanım deneyimini iyileştiren iki önemli yenilik geliyor.

Abone Ol 

Google, Android 13 işletim sisteminin Developer Preview sürümünü kısa bir süre önce geliştiricilerin erişimine açtı. Yakında herkese açık beta sürümü yayınlanacak işletim sistemi sadece akıllı telefonlara değil, Android ekosisteminin kapsadığı diğer cihazlara da gelecek. Bunlardan bir tanesi de: akıllı televizyon.

Google’ın akıllı televizyonlar için geliştirdiği Android TV platformunun yeni sürümü Android TV 13 hakkında ilk bilgiler gelmeye başladı. Android TV 12 ile kullanıcı ara yüzüne 4K desteği, mikrofon ve kamera göstergesi gibi önemli yenilikleri hayata geçiren Google, TV 13 sürümünde verimliliğe odaklanacak.

Android TV 13 nasıl olacak?

İşletim sistemiyle akıllı televizyonlar, pil tüketimini düşürmek amacıyla geliştirilen yeni bir düşük güç bekleme modu kazanacak. Bu özellik aktif edildiğinde, televizyon bekleme modundayken veya ekran kapalıyken uygulamalar internet bağlantısına erişemeyecek.

Böylece ihtiyaç duyulmadığında bildirim gelmesi engellenmiş olacak. Uygulamalar arka planda işlem yapamadığı için televizyonun güç tüketimi de azalacak.

Kasım ayında yayınlanması bekleniyor

Android 12 işletim sistemi yayınlandıktan 2 ay sonra çıkmıştı. Şirket eğer bu stratejisine devam ederse, Android 13 işletim sistemi yayınlandıktan birkaç ay sonra akıllı televizyon kullanıcıları Android TV 13’e kavuşacak. Tabii Sony, Samsung, LG gibi Android televizyon üreticilerinin de elini çabuk tutmaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu