Sizin varis tipiniz hangisi?

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, varis hastalığında tedavi seçenekleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Ses estetiği hakkında merak edilen her şey

Ses estetiğiyle sesin özellikle incelik ve kalınlık algısına yönelik işlemler yapıldığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Hakan Birkent ses estetiğiyle ilgili merak edilenleri anlattı.

Hazımsızlık ve şişkinlik safra kesesi hastalığı habercisi

Karın bölgesinin sağ tarafında, karaciğerin hemen altında bulunan ve armut şekilli bir organ olan safra kesesi, sindirim sistemimizin en önemli bölümü olarak gıda sindirimine yardımcı olur. Toplumda en çok ‘Safra kesesi iltihabı ve Safra kesesi taşı’ rahatsızlıklarıyla bilinmekle birlikte, sindirim sistemi hastalıkları olan hazımsızlık, şişkinlik

Sessizce ilerleyen tiroit nodüllerine dikkat

Sessizce ilerleyen tiroit nodüllerine dikkat

Tiroit nodüllerinin yol açabildiği tiroit kanseri ses kısıklığı, yutkunma ve nefes almada güçlük, geçmeyen öksürük gibi belirtilerle kendisini gösterebildiği gibi hiçbir şikayete neden olmadan sessizce de ilerleyebiliyor.

Kanser ameliyatları 2-3 aydan fazla ertelenmemeli

Kanser ameliyatları 2-3 aydan fazla ertelenmemeli

Uzm. Dr. Fikret Düşünceli, salgını nedeniyle kanser teşhis, tedavi ve düzenli kontrol süreçlerinin son bir yıldır aksadığını hatırlatarak, özellikle ameliyat tanısı alan hastaların ertelememesi gerektiğini söyledi.

Göz tansiyonunda erken tanı körlüğü engelliyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Önol, glokomun göz sağlığı açısından ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Kalsiyum yüksekliği paratiroit belirtisi olabilir

Kemik sağlığı bakımından önemi herkes tarafından önemi bilinen kalsiyumun kandaki dengesizliği, osteoporoz, böbrek taşı oluşumu, mide ülseri, kabızlık, bulantı, tansiyon yükselmesi, unutkanlık gibi çok farklı belirtilerle ortaya çıkabiliyor.

Meme kanseri tedavisi, teknolojiyle birlikte gelişiyor

Dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, ölüme yol açan kanserler arasında da ikinci sırada bulunuyor. Özellikle Batı toplumlarında yaklaşık her 8 kadından birinde meme kanseri görülüyor.

Eklem kireçlenmesi hakkında merak edilen her şey

Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen ve daha çok kadınları etkileyen osteoartritin günlük hayatı etkileyen ciddi bir sorun olduğunu ifade eden Prof. Dr. Semih Akı, eklem kireçlenmesi hakkında bilgi vererek önemli tavsiyelerde bulundu.

Bebeklerde de fıtık görülebiliyor

Fıtığın bebeklerde de görülebildiğini belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tural Abdullayev, tedavide küçük bir cerrahi kesi veya kapalı ameliyatlarla çok basit bir işlem uygulandığını söyledi.