Alt mutfak dolaplarınızda saklamamanız gereken 5 şey

Evinizin en fonksiyonel olması gereken alanı mutfaklarda dolap yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için hazırladık.

Alt mutfak dolapları genellikle üst dolaplardan daha büyüktürler ve bu nedenle daha büyük eşyaları barındırabilirler. Tencereler, bakliyat kavanozları ya da küçük aletlerin bulunduğu kutular alt dolaplarda depolanır. Peki, sık kullandığınız malzemeleri her gün döke saça almak size de zor gelmiyor mu? Bu yüzden mutfakta kullanım alanınızı daha ergonomik hale getirmek için sık kullandığınız malzemeleri elinizin altında ve kolay alınabilir konumda tutmakta fayda var. Her gün yaşadığınız tezgah altı maceralarınıza son vermeye hazırsanız, başlıyoruz…

Stand mikserleri

Herhangi bir mutfak düzeninde bile stand mikserleri tezgahınızın üstündeki bir yeri hak ediyor. Stand mikserleri ağırdır ve kesinlikle bir alt dolaptan kolayca çıkarılabilecek bir şey değildir. Stand mikserinizi saklamak için tezgah alanınız varsa kullanın. Aksi durumda, el mikseri ile çırpmak stand mikserini çıkarıp kullanmaktan daha kolay gelecek ve evet, bir süre sonra kullanılmayan bir alet olarak dolabınızda çürümeye mahkum olacaktır.

Bıçaklar ve aksesuarları

Alt dolaplar mandolin, mutfak robotu ve parçaları, mikser gibi malzemeler için uygun bir alan değildir. Birincisi, özellikle çocuklarınız varsa bunlara ulaşmak oldukça kolay olacaktır. İkincisi, bu tür küçük aletler, büyük dolaplarda daha kolay kaybolurlar. Bu parçaları ararken diz çöküp dolapların içerisinde uğraşırken kendinizi yaralamak istemezsiniz. Bu yüzden kesici aletleri bir kutunun içerisinde ve yüksek raflarda saklamakta fayda var.

Gıda malzemeleri

Göz hizasında olmayan yiyecekler, genellikle unutulur ve saklama sürelerini doldururlar. Gıda malzemeleri arasında ise sık kullandığınız yağ, un gibi ürünler ise yemek pişirirken sizi biraz zorlayabilir. Bu tür gıda malzemelerini fark edilmeleri kolay olan ve son kullanma tarihlerinin geçmemesi için üst dolaplarda tutun. Yiyecekleri alt dolaplarda saklamanız gerekiyorsa, nadiren ihtiyacınız olan, uzun süre dayanan veya yemekten uzak durduğunuz şeyleri saklayın. Unutmayın ki, alt dolaplardaki yiyecekler de kemirgenlere daha kolay erişim sağlar.

Üst üste yığılmış tencereler

Genellikle alt mutfak dolaplarında karşılaştığımız manzaralardan biri, üst üste yıkılmış tencere ve tavalardır. Her seferinde kurduğunuz kulenin iç kısımlarından gerekli olanı alıp yeniden dizmeniz gereken bu yükselti, yerle bir olmak ve çökmek için en ufak hatanızı kollar adeta. Kendinize bu eziyeti yaşatmaya bir son verin ve üst raflarda tencerelerinizi tek tek koymanın yolunu bulmaya çalışın. Tavalarınızı ise dolap içi askılarla sabitleyerek yıkılmaların önüne geçebilirsiniz.

Neredeyse hiç kullanılmayan malzemeler

Yapılan en büyük hatalardan biri az kullandığınız ürünleri tezgah altı dolaplarda ya da ulaşılması güç yüksek dolaplarda saklamaktır. Sonuçta yılda birkaç kez kullanıyorsunuzdur ve el altında durmaları gerekmiyordur. Aslında durum düşündüğünüzden biraz farklı. Mutfakta eşyalarınız erişimi kolay yerlerde olduğunda daha sık kullanılmaya açık ve bu sayede bir köşede çürümeye bırakılmaktan kurtulmuş olurlar. Unutmayın ki, işleyen demir pas tutmaz…

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ