Alışveriş yaparken ürün yorumları hepimiz için önemli

Alışveriş yapmadan önce muhakkak ürün yorumlarına bakar olduk. Sebebi de acaba kullananlar memnun mu en ufak kötü yorum görsek 2 kere düşünür olduk.

Abone Ol 

Alışveriş özellikle kadınların gözdesi. Biz kadınlar moralimiz bozukken bile alışveriş yaptığımızda anında motivasyonumuz yükselebiliyor. Önceden mağaza mağaza dolaşmak keyifli gelirken artık internet üzerinden alışveriş turu yapmak daha keyifli olmaya başladı. Tabi bununda sıkıntıları var örneğin fotoğrafta beğendik ama ürünün kalıbı nasıl, fotoğrafta göründüğü gibi mi acaba gibi bir çok soru kafamızda dolaşmaya başlıyor. Bir de ürünü sipariş ettikten sonra beğenmezsek kargo işleriyle uğraşıyoruz. Bu da iyice canımızı sıkıyor.

Alışveriş yaparken ürünün altındaki yorumlar önemli

Alışveriş yaparken sıkıntı yaşamamak için hemen ürünün altındaki yorumlara bakıyoruz. Ürünün altında yorum yoksa o ürünü almaktan vazgeçebiliyoruz.

Anket sonuçlarına göre yorum olmaması tüketicinin kararını etkiliyor

Rekabet Kurumunun “e-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Nihai Raporuna göre, tüketicilerin yüzde 62,4’ü de ürün ve satıcı hakkında hiç yorum bulunmamasının alışveriş kararını çok etkileyeceğine işaret etti. Hazırlanan rapor kapsamında internetten alışveriş yapan tüketicilere yönelik anket kapsamında 1.860 tüketiciye ulaşıldı.

Çevrim içi mağazalar öncelikli olarak uygun fiyat için tercih ediliyor

Tüketicilerin fiziki mağazalar yerine çevrim içi kanalları tercih etmesinin temelindeki en önemli motivasyon yüzde 60,7 ile “uygun fiyat” oldu. Bunu, yüzde 50,4 ile “zaman tasarrufu”, yüzde 45,6 ile “ürün çeşitliliği” izledi. Tüketicilere çevrim içi alışveriş yapmalarını caydıran nedenler sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 26,8’i ürünü deneyerek/görerek/dokunarak alma isteğini, yüzde 22,7’si iade güçlüğünü, yüzde 20,3’ü kişisel verileri paylaşma konusunda duyulan endişeyi, yüzde 20,2’si ise satıcılara güvenmeme ve aldatılma endişesini ifade etti.

Ürün çeşitliliği ikinci sırada geliyor

Buna göre, e-pazaryeri platformlarının markanın internet sitesine göre tercih edilme nedenlerini yüzde 44,5 ile “ürün çeşitliliği”, yüzde 38,5 ile “bedava kargo”, yüzde 36,6 ile “pazar yerinin güvenilirliği ve bilinirliği” gerekçeleri takip etti. Ayrıca ankete katılanların yüzde 31,6’sı da tüketici yorumlarının çokluğu nedeniyle bu platformları tercih ettiğini belirtti.

Alışveriş öncesinde artık yorumlar okunuyor

Alışveriş öncesinde ürün yorumlarını “her zaman” ve “çoğu zaman” okuyanların toplam oranı yüzde 70,5 gibi oldukça yüksek bir düzeyde oldu. Tüketicilerin yalnızca yüzde 2,4’ü ise alışveriş öncesinde e-pazaryerindeki yorumları okumadığını bildirdi.

Tüketicilerin yüzde 53,3’ü çoğu zaman, yüzde 18’i de her zaman yorumlarını okudukları e-pazaryerinden ürün aldıklarını aktardı.

Ankette, ürüne ilişkin yorumların tüketicilerin alışveriş kararını etkileme derecesi de soruldu. Katılımcıların yüzde 46,2’si “çok etkiler”, yüzde 17,4’ü ise “etkiler” yanıtını verdi. Tüketicilerin yüzde 9’u ise yorumların alışveriş kararını etkilemeyeceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu