Alışkanlık kazanmanın sırları

Çoğu insan yeni bir alışkanlık kazanma konusunda zorluk çekmektedir. Spora başlayıp ağrısı olduğu için 2-3 yıl off fay verenler, are you cola? , are you disco? seviyesine geldikten sonra bu kadar ingilizce bana yeterli diyenler veya gitar çalmaya heves ederek başlayıp bareli zor olan akorlara geldiğinde bırakanlar gibi pek çok örnek verilebilir. Peki yeni alışkanlık kazanmak için ne yapılmalı bunlar nasıl alışkanlık haline getirilmelidir?

Abone Ol 

Açık konuşmak gerekirse çoğu insan yeni alışkanlıklar yeni hobiler farklı özellikler kazanmak isterler. İşin zorluğu kazanmakta değil bunu devam edebilir sürdürülebilir bir hale getirmekte başlıyor. Çoğumuz da bu aşamada zorluk çekiyoruz.

Sebepleri

Sebebi genelde sabırsızlıktan kaynaklı olarak çok ağır/fazla/uzun yaparak sonuca en kısa sürede ulaşmaya çalışmaktan kaynaklıdır. Unutmayın ki alışkanlıklar bir günde kazanılacak şeyler değildir, fakat kazanılmış alışkanlıkları devamı olmazsa bir  günde kaybedebilirsiniz. Alışkanlıklar ve hobileri bir süreç olarak görmeliyiz ve küçük adımlar ile ilerleyerek devamlılık kazanabiliriz. Örneğin 10 gr ağırlık taşımak!

Bir deneyde bir farenin ayağına 250 gr ağırlık bağlayarak yürümesi beklenmiştir. Fare için bu ağırlık çok fazla olduğu için fare yerinden kıpırdayamamıştır. Daha sonrasında bilim adamları farklı bir yöntem düşünmüşler ve farenin ayağına 10 gr bağlamışlar ve fare yürümeye başlamış. Sonraki gün  20 gr ağırlık derken 40,50,60 ve 25. Günüm sonunda fare attık 250 gr ağırlık ile rahatça yürüyebiliyordu.

Gitar olsun , spor yapmak olsun, ders çalışmak olsun ne yaparsak yapalım en büyük sorunumuz bir anda yüklenerek ağır bir şekilde çalışmaktır. Zorlandığımızı hissettiğimiz zaman insan ister istemez yaptığı eyleme karşı bir soğuma hisseder. Spora başlar başlamaz bir anda 2-3 saat spor yaparsanız bir kaç gün sonra yaptığınız  3 saatlik zor çalışma aklınıza gelecek ve beyniniz sizi konfor alanına çekmeye çalışacaktır. Bunun yerine 40-45 dakikalık spor süreleri ile başlayıp kendinizi yormadan ve sindirerek devam ederseniz zamanlar sporun sizin için bir alışkanlık haline geldiğini fark edeceksiniz.

Bu yöntem her şey için geçerlidir; enstrüman öğrenmek, İngilizce, matematik vb gibi .

İnsanlar bir anda Everest dağının zirvesinde olmayı hayal ediyorlar fakat dağın eteklerine geldiklerinde zirvenin ne kadar yukarıda olduğunu görüyorlar. Sadece bazıları etekleri aşıyor, kimisi zirveye gelmeden bırakıyor, kimisi zirveyi görüyor kimisi de zirvenin büyüsüne  kapılıp tekrar aşağıya çakılıyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu