Akupunktur: Yararları ve tedavi yöntemi

Migren, bel ağrıları, alerjiler, sindirim problemleri, zayıflama ve hatta depresyon tedavisinde kullanılan akupunktur hakkında detaylı bir rehber hazırladık.

Akupunktur, eğitimli uygulayıcıların cilde ince iğneler batırarak vücut üzerinde belirli noktaları uyardığı Geleneksel Çin Tıbbı kaynaklı bütünsel bir sağlık tekniğidir. Akupunktur, Geleneksel Çin Tıbbı'nın en popüler uygulamalarından biridir. Geleneksel Çin Tıbbı çok çeşitli hastalıkları, ağrıyı ve strese bağlı semptomları tedavi etmek için, akupunktur, bitkisel ilaçlar, tai chi, qi gong, masaj terapisi ve çeşitli zihin ve vücut uygulamaları gibi bütünsel teknikleri kullanır.

Akupunktur ve diğer geleneksel tekniklerin kullanımı, son yıllarda göstermektedir.

Çoğu insanın sorduğu ilk soru "Akupunktur acıtıyor mu?”

Şaşırtıcı bir şekilde, akupunkturda iğneler kullanılmasına rağmen, tedavi nispeten ağrısızdır. Akupunkturun en popüler kullanımlarından biri, istenmeyen yan etkilere neden olabilecek ilaçlara ihtiyaç duymadan, vücuttaki kronik ağrıları doğal bir şekilde azaltmaktır.

Akupunkturu bugüne kadar araştıran çalışmaların çoğu, akupunkturun ağrının güvenli bir şekilde azaltıp azaltmadığını incelemiştir. Gelecek birkaç yıl içinde araştırmacıların anksiyete, depresyon, iltihaplanma, sıcak basmalar, kemoterapinin yan etkileri ve uykusuzluk gibi diğer koşullara da yardımcı olup olmayacağını araştırmaya devam etmesi beklenmektedir.

Akupunktur neleri tedavi edebilir

- Kas spazmları ve ağrı

- Kronik bel problemleri ve bel ağrısı

- Migren sıklığını ve yoğunluğunu azaltmak da dahil olmak üzere baş ağrıları

- Boyun ağrısı

- Osteoartrit

- Diz ağrısı

- Alerjiler

- Sindirim problemleri

- Depresyon

Akupunktur güvenli midir

Akupunktur, steril iğneler kullanarak deneyimli, iyi eğitimli bir uygulayıcı tarafından yapıldığında genellikle güvenli olduğu düşünülmektedir. En önemli nokta her zaman akupunktur konusunda iyi eğitimli bir uygulayıcıya gitmektir. Temiz iğnelerin kullanımı konusunda çok dikkatli olan bir tesisin yanı sıra, yanlış yapılan akupunktur ve / veya kirli iğneler büyük bir risk oluşturabilir.

İğnelerin steril, toksik olmayan ve sadece nitelikli uygulayıcılar tarafından tek kullanım için etiketlenmiş olması gerekiyor. Bugüne kadar akupunktur kullanımından bildirilen çok az komplikasyon var. Bu yüzden riskin çok düşük olduğu düşünülmektedir. Ancak bu, riskin bulunmadığı anlamına gelmez, çünkü steril olmayan iğneler kullanıldığında bazı ciddi yan etkiler meydana gelebilir.

Akupunkturun yararları

Baş ağrısı ve migren tedavisi

2009 yılında, Münih Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Merkezi'nden araştırmacılar, 2.137 akupunktur hastası içeren 11'den fazla çalışmayı inceledikten sonra, akupunkturun "sık görülen kronik gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda değerli bir farmakolojik olmayan araç olabileceği” sonucuna varmışlardır.

Çalışmada, akupunktur seanslarının "sham” (plasebo tipi akupunktur) seansları ile migren ve baş ağrısının hafifletilmesi konusunda çok sayıda klinik gözlem yapıldı. Özellikle, rastgele yerleştirilmiş iğneleri olan grup ve stratejik olarak iğneleri yerleştirilen grup, baş ağrısı semptomlarında bir azalma yaşadığı gözlemlenmiş. Takip anketinde, gerçek akupunktur tedavisi alan grup, hem baş ağrısı sıklığında hem de baş ağrısı ağrı yoğunluğunda bir azalma göstermeye devam etmiş.

Kronik ağrıyı tedavi eder

Akupunkturun, Berlin Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından 2006 yılında yapılan bir çalışmada kronik bel ağrısını iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Daha da etkileyici olan, akupunkturun dört kronik ağrı durumu için etkilerini belirlemeyi amaçlayan Memorial Sloan-Kettering Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Anabilim Dalı tarafından yapılan 2012 yılı çalışmasıdır: Sırt ve boyun ağrısı, artrit , kronik baş ağrısı ve omuz ağrısı. Araştırmacılar, 17.000'den fazla hastayı içeren klinik çalışmaları gözden geçirdi ve sonuçlar, akupunktur alan hastaların, bel ve boyun ağrıları, osteoartrit ve kronik baş ağrıları için plasebo kontrol grubundaki hastalardan daha az ağrıya sahip olduğunu gösterdi. Akupunkturun kronik ağrının tedavisi için etkili olduğu ve "sadece bir plasebo etkisinden öte, bu nedenle doktorlar için makul bir tavsiye seçeneği” olduğu sonucuna varılmıştır.

Uykusuzluğun tedavi edilmesine yardımcı olur

Pekin Tıp Üniversitesi, 2009 yılında akupunkturun uykusuzluk semptomlarını azaltmada, yararlı bir etkisi olduğunu gösteren büyük bir analiz yaptı. Analiz, uykuya yardımcı olmak için ilaç ya da bitkisel tedavi alan hastalarda, akupunktur tedavisinin eklenmesinin, ilaç ya da bitkileri tek başına almaktan daha iyi etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Birçok uyku ilacının aksine, akupunktur seanslarının hiçbir şekilde olumsuz yan etki gözlemlenmemiştir.

Kanserle mücadele

Çeşitli araştırmalar, akupunkturun bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kanser tedavilerinin ardından iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bir araştırma, akupunktur tedavisinin, bağışıklık sistemini, trombosit sayısını arttırdığını ve radyasyon tedavisi veya kemoterapi sonrasında sağlıklı hücrelerde akupunktur almadığı zamana kıyasla azalmayı önlediğini buldu.

Bilişsel düşüşü önlemeye yardımcı olur

Bazı araştırmalar, akupunkturun özellikle parkinson hastalığından etkilenen beynin bölgelerinde (putamenler ve talamus gibi) sinirsel bir tepki oluşturduğundan yaşa bağlı bilişsel gerileme semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir . Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından 2002 yılında yapılan bir çalışmada, 20 parkinson hastasının 16 seans boyunca akupunktur ile tedavi edilmesinden sonra, hastaların %85'inde titreme, yürüme, el yazısı, yavaşlık gibi bireysel semptomların iyiyie gittiği gösterilmiştir.

Gebelik ve doğum sonrası sağlık

Günümüzde pek çok doktor stresi azaltmak, hormonları dengelemek, ve doğum acısını hafifletmek için bir tedavi olarak akupunkturu önermektedir. Hamilelik sırasında sık görülen semptomların çoğu için güvenli bir tedavi olarak kabul edilir. Annenin yaşayabileceği her türlü ruh hali, depresyon, zihinsel veya fiziksel semptomlara yardımcı olmak için bebeğin doğumundan sonra akupunktur uygulanabilir. Bebeğin vücuda doğum için hazırlanmasından hemen önce de kullanılabilir.

NOT: Eğitimli bir akupunktur uzmanının hamilelik sırasında kaçınacağı birkaç akupunktur noktası vardır. Bu yüzden, her zaman akupunktur uzmanının en iyi bakım için uygun şekilde eğitim aldığından emin olmanızı öneririm.

Polikistik Over Sendromunu hafifletebilir

Araştırmalar, akupunkturun üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin hastalığı olan polisiklik over sendromu (PKOS) tedavisinde yumurtalıklara kan akışını artırarak, yumurtalık hacmini ve yumurtalık kisti sayısını azaltarak, hiperglisemiyi ve insülini arttırarak yararlı olabileceğini göstermektedir. Akupunktur kortizol seviyelerinin düşmesine ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

Akupunktur nasıl tedavi eder

Akupunktur, ağrı veya hastalık yönetimine yönelik tek bir kesin yaklaşım değil, bir işlem ailesi olarak kabul edilir. Tüm akupunktur uygulamaları, çeşitli teknikler, genellikle iğneler kullanılarak vücuttaki belirli noktaların uyarılmasını içerir. Klinik, bilimsel araştırma ortamlarında şimdiye kadar en çok çalışılan akupunktur tipi, cildi hafifçe delmek için ince, katı metal iğneler kullanan türdür.

Akupunktur genellikle elle yapılır; eğitimli bir uygulayıcı, iğneleri, vücuttaki spesifik noktalara, deriye çok sığ şekilde dikkatlice batırır. Normalde bir seferde yaklaşık 10 ila 20 ince iğne kullanılır. İğneler, kan almak için kullanılan normal büyüklükteki bir iğnenin içine sığacak kadar küçüktür ve bu da çoğu insan için süreci oldukça acısız hale getirir.

Serkan Sıtkı Şahin
[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ