Akşam yemeğine sağlıklı öneriler

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran, sağlıklı bir akşam yemeği için önerilerde bulundu.

Diyetin ucu en çok akşam yemeklerinde kaçıyor. Türk mutfağının ne kadar zengin olduğunu da düşünürsek bu durum kaçınılmaz oluyor. İşte bu yüzden sevgili Dyt. Gizem Keservuran'dan akşam yemeği için sağlıklı öneriler aldık.

sebze yemeği

Sebze yemekleri tercihi için

Limitsiz sebze yemeği tüketebilirsiniz. Yemeği dilediğiniz gibi kıymalı, eli ya da zeytinyağlı hazırlayabilirsiniz. 1 kg sebzeyi, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirebilirsiniz.

Yemeğin yanında tüketmek için mümkünse yağsız tercih ederek, 4 - 5 yemek kaşığı yoğurt, cacık ya da ayrandan birini tüketebilirsiniz. Ayrıca bol limonlu, yağsız ve sirkeli bol yeşillikten yapılmış salatayı da ihmal etmeyin. Salatada nar ekşisi kullanabilirsiniz.

Not: Dilediğiniz sebzeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bezelye, barbunya ve patates bu sebzeler arasında değildir.

ızgara yemek

Et yemekleri tercihi için

200 - 250 gram, yani ortalama elimiz büyüklüğünde bonfile, biftek antrikot, köfte, hindi ya da somondan birini ızgara, fırında, buğulama, haşlama ya da sote seçenekleri ile tüketebilirsiniz. Elbette balık da tercih edebilirsiniz; hatta sağlıklı bir seçenek olacaktır. Balık seçiminde bir sınırınız yok, doyana kadar yiyebilirsiniz.

Et tercihli yemeğinizin yanında dilerseniz bir parça da zeytinyağlı sebze yemeği ekleyebilirsiniz, ama zorunlu değil. Ayrıca yine bol limonlu, yağsız ve sirkeli, bol yeşillikten yapılmış salatanızı ihmal etmeyin.

pratik seçim

Pratik olanı seçmek için

Eğer sebze ya da et yemeği yapmak için zamanınız yoksa ve hızlıca pratik bir şeyler yapmak istiyorsanız, bol yeşillikli bir salata hazırlayın. Salatanıza ton balığı veya beyaz peynir rendeleyerek sağlıklı bir akşam yemeği yemiş olacaksınız.

gece atıştırmalığı

Bonus: Gece atıştırmalığı alışkanlığınız varsa

Akşam yemeğini çok erken yediyseniz ya da gece bir şeyler atıştırma alışkanlığınız varsa dikkatli olmalısınız! Özellikle çayın yanında bir şeyler arıyorsanız, iki kere dikkat!

Tercihiniz meyve yemekse, ananas, kivi veya elmayı tercih etmelisiniz. Eğer çayın yanında bir atıştırmalık ihtiyacındaysanız, yaban mersini kurusu en doğru seçim olacaktır.

En önemlisi yatmadan 2,5 - 3 saat önce yemek yemeyi bitirmiş olmalısınız.

Sağlıklı günler...

Beslenme-Diyet ve Fitoterapi Uzmanı

Gizem Keservuran

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ