Akis filmi, Amerika’dan ödülle döndü

Abone Ol 

Birçok ödüle layık görülen ilk filmi 'Damat Koğuşu' ile adından söz ettiren İlker Savaşkurt'un yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj sinema filmi 'Akis' (Reflection),dünya prömiyerini New York'ta düzenlenen 16'ncı Harlem Uluslararası Film Festivali'nde yaptı. 6 – 9 Mayıs 2021 arasında gerçekleşen festivalin 'Dünya Sineması' bölümünde seyirciyle buluşan film, 'En İyi Yabancı Film' ödülüne layık görüldü.

Akis filmi, Amerika’dan ödülle döndü #1

Festival yolcuğuna devam edecek

Mehmet Kala'nın 2012'de kaleme aldığı bir tiyatro oyunundan İlker Savaşkurt'un uyarladığı, senaryosuna yine Kala'nın imza attığı 'Akis'te Selçuk Yöntem, Taro Emir Tekin, Yasemin Szawlowski, Ali Süreyya Tuncer, İbrahim Aköz ve Elit Andaç Çam ile birlikte Avrupalı aktörler rol alıyor.

İnsanoğlunu temsilen, farklı milletlerden karakterlerin bir otelde buluştuğu, Türkiye'de geçmesine rağmen evrensel bir üsluba ve konuya sahip olduğu için İngilizce olarak çekilen “Akis”, hikâyesiyle yerelden evrensele doğru geçit kuruyor. Alt metinde 7 ölümcül günaha göndermeler yatan fantezi türündeki filmin başkarakteri Aziz Sodom, söyledikleri yalanlar ve yarattıkları kandırmalarla bir noktada yüzleşmek zorunda kalan insanlar için bir ayna görevi görürken, filmdeki diğer karakterlere adeta erken bir kıyamet yaşatıyor.

İstanbul'da bir otelde tuhaf bir resepsiyonist, günlük mücadeleleriyle boğuşan konuklarını karşılarken, onların koruyucu azizi olduğunu ilan eden gizemli bir adamın gelişinden sonra her şey bir kargaşa ve dehşet ortamına sürüklenir.

Yapımcılığını Hasan Adalı'nın üstlendiği, Amirler Film yapımı 'Akis', yurt içinde ve yurt dışında festival yolculuğuna devam edecek.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu