Akciğerleri güçlendiren 5 kış meyvesi

Güçlü bir bağışıklık sisteminin, sadece hastalıklardan korunmaya yardımcı olmakla kalmadığını, aynı zamanda COVID-19 enfeksiyonunun başlıca semptomlarından biri olan solunum rahatsızlıklarını da önlediğini belirten Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, bağışıklığı ve akciğerleri güçlendiren 5 kış meyvesini paylaştı.

Hepimiz, C vitamininin bağışıklığımızı güçlendirmede hayati bir rol oynadığını çok iyi biliyoruz. Vücudun serbest radikal hasarını önler, diyabeti, kalp sağlığını yönetmeye yardımcı olur ve cilt sağlığını iyileştirir. Güçlü bir bağışıklık, sizi sadece hastalıklardan uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda COVID-19 enfeksiyonunun başlıca semptomlarından biri olan solunum rahatsızlıklarını da önler.

Solunum sorunlarını önlemenin yanı sıra, C vitamini ayrıca genel akciğer sağlığını da artırır. Araştırmalar, C vitamininin akciğerler üzerinde anti-inflamatuar etkileri olduğunu gösteriyor. C vitamini tüketimi, akciğer fibrozunu ve akciğer kanseri riskini de azaltabiliyor.

İşte size günlük C vitamini dozunu sağlayacak 6 kış meyvesi.

Portakal

Kış aylarının en güzel yanı taze ve sulu portakallardır. Portakal, lezzetli olmasının yanı sıra zengin bir besin profiline sahiptir. Portakallar bağışıklığı artıran ve bağırsak sağlığını destekleyen bir C vitamini, antioksidan ve lif deposudur.

Nar

Sulu kırmızı inciler, harika bir besin kaynağıdır ve virüslerle savaştığı ve genel sağlığı iyileştirdiği bilinmektedir. Narı tek başına tüketebileceğiniz gibi salatanıza ve diğer yemeklerinize de rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Çilek

Çilek de çok iyi bir besin kaynağıdır. Vitaminler, lifler, mineraller, antioksidanlar açısından zengindir ve sıfır kolesterol ve yağa sahiptir. Tüm bunlar, çilekleri harika bir atıştırmalık için ideal bir seçim yapar.

Kivi

Çalışmalara göre, 100 gram kivi size 74,7 miligram C vitamini sağlar. Bu nedenle kiviyi, genel sağlığı geliştirmek için günlük diyetinizin bir parçası yapın.

Üzüm

Üzüm, lezzetli tadı ile birlikte, bağışıklık fonksiyonunuzu geliştiren ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan harika bir besin kaynağıdır.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ