Akciğeri güçlendirmeye yardımcı olabilecek 8 besin

Diyet ve yaşam tarzında yapılabilecek küçük değişikliklerle, akciğerlerin korunabileceğini ve akciğer hasarının azaltılabileceğini belirten Dyt. Serkan Sıtkı Şahin, akciğeri güçlendirmeye yardımcı olabilecek besinleri sıraladı.

Akciğerlerimizin bakımı özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde her zamankinden daha önemli hale geldi. Çevresel toksinler açısından yüksek bir diyet ve sigara dumanı gibi faktörler akciğerlere zarar verebilir. Diyet ve yaşam tarzında değişiklikler yapmak, akciğerlerinizi korumaya ve akciğer hasarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yazıda, akciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek bazı gıdalar hakkında konuşacağız.

Akciğeri güçlendirmeye yardımcı olabilecek gıdalar

Elmalar: Düzenli olarak elma tüketimi, akciğer fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olabilir. Antioksidanlar, flavonoidler ve C Vitamini ile dolu olan elmalar akciğer hasarını önleyebilir.

Zerdeçal: Zerdeçaldaki kurkumin, akciğer fonksiyonunu desteklemek için yararlı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir.

Bitkisel çaylar: Zencefil, zerdeçal, limon, bal veya tarçın çayları akciğer fonksiyonlarını iyileştirmek için yararlı olabilir. Ayrıca, yeşil çay, akciğer fonksiyonu için yararlı olabilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip kateşinler içerir.

Kırmızı lahana: Antosiyaninler, kırmızı lahanaya rengini veren bitki pigmentleridir. Çalışmalar, antosiyaninlerin akciğer hasarını azaltabileceğini bulmuştur.

Zeytinyağı: Zeytinyağı, astım gibi rahatsızlıklara karşı korunmada yardımcı olabilecek antioksidanlar, polifenoller ve E Vitamini içerir.

Mercimek: Magnezyum, demir, bakır ve potasyum, mercimeklerde akciğer fonksiyonlarının güçlendirilmesine yardımcı olabilecek besinlerdir.

Yaban mersini: Akciğer enfeksiyonuna engel olmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı sağlarlar. Kırmızı lahana gibi peonidin, siyanidin, malvidin, delfinidin ve petunidin gibi antosiyaninler de içerirler. Bunlar, akciğerleri oksidatif hasardan koruyabilen güçlü pigmentlerdir.

Domates: Domatesler, akciğer sağlığını iyileştirdiği gösterilen bir karotenoid antioksidan olan likopen içerir. Çalışmalar ayrıca domateslerin astımlılarda hava yolu inflamasyonunu azaltabileceğini ve KOAH'lı kişilerde akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermiştir.

Tüm bunların ötesinde yeterli ve dengeli bir diyet, akciğer sağlığı için koruyucu olabilir. Taze meyve ve sebzeler, özellikle koyu yeşil yapraklılar akciğerleriniz için faydalı olabilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ