Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anma sergisi

Abone Ol 

Türk edebiyatına şiir, hikâye ve roman sahalarında önemli eserler kazandıran Ahmet Hamdi Tanpınar, doğumunun 120'nci yılında Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen programda anıldı. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, usta yazarın hatıralarının yer aldığı “Tanpınar Sergisi”nin açılışıyla başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı destek verirken İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü de Tanpınar'ın daha önce gün yüzüne çıkmamış eserlerini vererek sergiye katkıda bulundu.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ı anma sergisi #1

“Minnettarlığımızın bir ifadesi bu”

Program, şair ve yazar Beşir Ayvazoğlu'nun açılış konuşmasıyla başladı. Solist Munip Utandı ve Çiğdem Yarkın, programa katılanlara müzik şöleni yaşattı. Tanpınar'ı anma programı; Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın öğrencisi ve asistanı Prof. Dr. Birol Emil'in konuşmalarıyla devam etti.

Vefat eden değerli isimlerin anılması gerektiğini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Beyoğlu'yla anılan Tanpınar'a, bu vatana, bu toprağa, kültürümüze, medeniyetimize katkılarından dolayı doğumunun 120'nci yılında minnettarlığımızın bir ifadesi bu. Hem katılımcılarımızla hem devlet erkanımızla hem Tanpınar'ın talebesiyle yad etmek istedik. Beyoğlu'yla anılan bir edebiyatçı. Geçtiğimiz yıl, Gümüşsuyu'nda yani Beyoğlu'nda yaşadığı eve ‘Ahmet Hamdi Tanpınar, bu evde yaşamıştır' levhasını asmıştık. Bugün de onun değerli eşyalarından, eserlerinden, fotoğraflarından bir sergi oluşturduk Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla. Hocası olduğu İstanbul Üniversitesi'yle de iş birliği yaptık. Bu, Tanpınar'a olan bir vefamız, öyle inanıyorum” şeklinde konuştu.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ı 120'inci yaşında anma programı, çeşitli etkinliklerle 6 Temmuz'a kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu