Ağrı kesici görevi gören şifalı bitkiler! Kesinlikle bilmelisiniz

Otlar sadece yemekleri baharatlamak veya rafine etmek için harika bir bileşen değildir. Birçok şifalı bitki de ağrı kesici etkileriyle bilinir. Hangi bitkinin hangi semptomlara yardımcı olduğunu size daha ayrıntılı olarak anlatacağız.

Abone Ol 

Başınız ağrıyor mu, sırtınız sorun çıkarıyor mu yoksa boğazınız mı ağrıyor ? Acı çektiğimizde, hızla hapa ulaşırız. Ağrıyı doğal bir şekilde gideren birçok bitkisel yardımcı vardır. Hangi bitki neye karşı yardımcı olur: 

1. Baş ağrısı için limon balsamı

Limon balsamı , taze limon kokusuyla bilinir. Ancak şifalı bitki daha fazlasını da yapabilir. Çay olarak hazırlanır, gerilim baş ağrılarına ve migrene yardımcı olur . Limon balsamı ayrıca içsel huzursuzluk, uykuya dalma güçlüğü veya mide bulantısı durumlarında rahatlatıcı etkisini ortaya çıkarır.

2. Mesane ağrısı için maydanoz

Maydanoz sadece her yemeğe hoş bir taze tat vermekle kalmaz. Bitki ayrıca sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkisi olan aktif içeriği apiol ile bilinir. Sindirim etkisine ek olarak ağrılı idrar yolu veya mesane enfeksiyonları gibi semptomları da giderir . İster taze sıkılmış meyve suyu olarak ister demleyin.

3. Sırt ağrısı için kekik

Kekiğin içerdiği uçucu yağlar kaslarımız üzerinde rahatlatıcı ve ağrı giderici etkiye sahiptir. Bu nedenle kekik sırt ağrısı için harika bir ipucudur . Birkaç dal şifalı ve aromatik bitkiyi yağa koyun, 1-2 ay bekletin ve sırt masajı veya banyo katkı maddesi olarak kullanın. Aceleniz varsa eczaneden hazır kekik yağı satın alabilirsiniz. Bu arada: Kekik çayı öksürük veya bronşit gibi soğuk algınlığı semptomlarına da iyi gelir.

4. Boğaz ağrısı ve diş ağrısı için adaçayı

Boğazınız kaşınıyor ve ağrıyor mu? Ardından Akdeniz bitkisi adaçayı kullanın . Adaçayı yapraklarını içmek veya gargara yapmak için çay olarak demleyin. Adaçayı, içerdiği uçucu yağlar sayesinde ağrıyı giderir ve aynı zamanda iltihap önleyici etkiye sahiptir. İçerdiği tanenler ve acı maddeler yara iyileşmesini destekler. Bu nedenle diş eti iltihabı veya diş ağrısı için adaçayı da rağbet görmektedir.

5. Karın ağrısı ve sindirim sorunları için nane

Çay olarak demlenen nane , şişkinlik, mide bulantısı veya gaz gibi çeşitli sindirim rahatsızlıklarını giderir . Tıbbi ve baharat bitkisinin uçucu yağları ayrıca mide ve bağırsaklardaki kramplara yardımcı olabilir ve bağırsak kaslarını gevşetebilir ve sindirimi uyarabilir.

6. Dolaşım sorunları için biberiye

Biberiye sadece domates, patates veya etli yemekleri rafine etmez. Aromatik mutfak otu, eski zamanlarda iyileştirici özellikleriyle biliniyordu. Çay olarak hazırlanan biberiye, dolaşımı güçlendirir ve düşük tansiyona olumlu etki yapar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu