Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri

Abone Ol 

Ağlamak göz sağlığı için çok önemlidir. Acı ve duyguları ifade etmenize ve işlemenize yardımcı olan doğal bir biyolojik süreçtir. Ve ne kadar sık gözyaşı dökerseniz dökün, ağlamanın cildiniz için de iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. 

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #1

Cilt üzerindeki etkileri

Çoğu insan için ağlamak kaçınılmazdır. Ve bir kutu mendil (veya gömleğinizin kolu) gözyaşlarının bir kısmını silmeye yardımcı olsa da, iyi bir ağlama nöbetinden sonra yüzün hafif tahriş olması muhtemeldir. dermatolog’lara göre, göre bu hafif tahrişin bir nedeni, gözyaşlarımızın pH'ının cildimizden daha yüksek olmasıdır. “Gözyaşları tipik olarak 7'ye yakındır ve cilt 5.5 veya 6'ya daha yakındır” Bu nedenle, gözyaşlarına kısa süreli maruz kalma zararlı olmasa da, uzun süreli maruz kalma pH farkı nedeniyle cilt neminde değişikliklere veya hafif tahrişe neden olabilir.

pH nedir: “pH”, “potansiyel hidrojen” anlamına gelir. Bir maddedeki asitlik ve alkalilik (baz) seviyesini ifade eder . 0'dan 14'e, en asidikten en baziğe kadar bir ölçekte ölçülür. Hem içme suyu hem de insan kanı genellikle nötr bir pH olan 7 civarındadır. 

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #2

Ancak önemli olan sadece pH değildir. Ağlama sırasında ve sonrasında yaptıklarınız bir fark yaratabilir. Gözlerinizi ovmak veya yüzünüzü silmek için belirli dokuları kullanmak cildinizi etkileyebilir ve iltihaba neden olabilir, cildi koyulaştırabilir ve hatta bazı durumlarda akneyi tahriş edebilir. Gözyaşlarının üretimi ve dökülmesi tüm yüzünüzü etkiler. Ağlarken, gözler, yüz ve burun çevresindeki kan damarları genişleyerek artan kan akışıyla şişmeye, şişkinliğe ve kızarıklığa neden olur. 

Kan damarlarını daraltmaya ve ağladıktan sonra semptomları azaltmaya yardımcı olmak için yüzünüzü soğuk suyla yıkamanızı veya göz kapaklarına soğuk kompres uygulamanızı iyi gelir. Ağlamak elektrolit kaybı nedeniyle cildi kuruttuğundan, su içmenizi ve nemlendirici sürmeniz gerekir. Cildi nemlendirmek ve tahrişi azaltmak için hyaluronik asit içeren bir nemlendirici kullanmanızı iyi gelir. 

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #3

Gözyaşları nelerden yapılmıştır?

Cildinizin gözyaşlarına nasıl tepki verdiğini daha iyi anlamak için, bunların neyden yapıldığını bilmek önemlidir. olarak Ulusal Göz Enstitüsü, gözyaşlarının çoğunlukla su olduğunu, ancak gerçekte üç katmanı olduğunu açıklar. 

– Mukoza

– Sulu

– Yağlı

Dıştaki yağlı tabaka gözyaşının çok çabuk kurumasını engellerken, içteki mukus tabakası ise gözyaşı filminin gözlerinize yapışmasını sağlar. Gözyaşı filmi, gözlerimizi her zaman korneanın çevresini kaplayan ince bir gözyaşı tabakasıdır (göz küresinin şeffaf dış tabakası). Orta sulu tabaka en kalın olanıdır, gözleri ıslak tutar ve dokularını besler. Gözyaşları ayrıca tuzlu tatlarını açıklayan elektrolitlerle doludur. Elektrolitler, elektrik yükü olan ve birçok vücut fonksiyonu için gerekli olan temel minerallerdir. Kanda, terde ve idrarda bulunur. 

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #4

Ağlamanın faydaları

İyi bir ağlamanın gerçekten harika hissettirdiği bir gerçeği vardır. İlk başta, gözyaşlarının akması durduktan sonra kendinizi yorgun hissedebilirsiniz, ancak ağlamanın uzun süreli olması fiziksel ve zihinsel sağlık yararları olduğuna inanılmaktadır. Bunlar şunları içerir:

– Stres giderme

– Ruh halinizi yükseltmek

– Vücudu detoksifiye etmek

– Endorfin salmak (iyi hissettiren hormonlar)

Ağlamak, vücudun acı ve duygularla baş etmenin doğal yoludur. Ancak herkesin ağlama durumları farklıdır ve araştırmalar halen devam etmektedir.

Akıl sağlığıyla ilgili olarak, ağlamadaki artış, şu anda daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğunun bir işareti olabilir. Aşağıdaki koşullardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız, nasıl hissettiğinizi görmek için kendiniz kontrol edin:

– Depresyon

– Endişe

– Kronik ağrı

– Kuru göz sendromu

– Kontrolsüz ağlamaya ve kahkahalara neden olabilen psödobulbar etkisi (PBA)

– Akuajenik ürtiker , suya karşı nadir görülen bir alerjik reaksiyon

– İlaçlar veya enfeksiyon nedeniyle tıbbi olarak indüklenen ağlayamama…

Özellikle sorun kronikse veya kötüleşiyorsa yardım istemekten çekinmeyin. 

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #5

Göz çevresi için cilt bakımı

Göz çevresindeki cilt çok incedir ve genellikle istenmeyen koyu halkalara ve şişkinliğe eğilimlidir . Birçok insan koyu halkaların onları daha yaşlı veya sürekli yorgun gösterdiğinden endişelenir. Birkaç ev ilaçları ve reçetesiz satılan ürünler, bu tür iltihaplanmaları gidermeye yardımcı olabilir. İşte gözlerinize cilde bakım yapmak için doktor tarafından önerilen birkaç ipucu ve püf noktası.

Buzdolabı: Göz çevresindeki cildi tedavi etmenin çok kolay ve ucuz yollarının buzdolabınızda bulunabilİr. “Bir dilim patates ve bir salatalık şişliği hafifletmeye ve göz altındaki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olabilir”. 

Yapılışı: 5 dakika boyunca göz çevrenize salatalık dilimleri uygulayarak başlayın. Ardından, 5 dakika boyunca patates dilimleri ile değiştirin. İki veya üç kez tekrarlayın.

Not: Salatalık, tahrişi azaltan güçlü antioksidanlar içerir ve patatesler, cildi aydınlatmaya yardımcı olan katekolaz adı verilen bir enzim içerir.

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #6

Lekelenme: Başka bir ipucunun da ovalamak yerine göz altlarını lekelemeye neden olur. Leke giderme, cildinizi bir ürün veya silme ile nazikçe, tekrar tekrar silmek anlamına gelir. “Bu, bölgedeki sürtünmeyi ve iltihabı azaltır”. Ayrıca yüzünüz için kremleri daha soğukta hatta buzdolabında tutmanızda fayda vardır, bu da şişkinliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Uyku ve stres: Yeterli uyku almak ve stresi yönetmek, gözlerinizin altındaki cildin bakımı söz konusu olduğunda çok önemlidir. Uygun dinlenme veya stressiz yaşam olaylarının olmaması, göz çevresinde fiziksel değişikliklere yol açarak daha yorgun görünmemize neden olabilir. 

Göz kremi: “Günde iki kez kullanılan uygun bir göz kremi, cilt dokusunu iyileştirmenin yanı sıra şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.” Piyasada birçok göz kremi var, bu yüzden sizin için doğru olanı bulmanın en iyi yolu dermatoloğunuz veya bir cilt bakım uzmanınızla konuşmaktır.

Alerjiler: Alerjiler, kaşıntıyı gidermek için gözlerinizi ovuşturmanıza neden olabilir, ancak ovmak göz çevresindeki hassas cildin sarkmasına neden olarak kılcal damarların kırılmasına ve gözlerinizin etrafındaki cildi koyulaştırmasına neden olur. Alternatif olarak, kılcal damarları daraltan kafein içeren göz kremlerini deneyebilirsizin. 

Ağlamanın cilt üzerindeki olumlu etkileri #7

Not 

Ağlamak hayatın bir parçasıdır. Bazı insanlar için düzenli olarak olur, bazıları ise sadece arada bir ağlayabilir. Gözyaşlarınızın ne sıklıkla akmasına izin verirseniz verin, ağlama sırasında (ve sonrasında) gözlerinizin altındaki ve çevresindeki cilde özen göstermeniz, cildinizin tepki vermesinde bir fark yaratabilir. 

– Mümkün olduğunda, gözlerinizi ovmaktan kaçının. Bu, şişkinliği ve renk bozulmasını artırabilir ve sahip olabileceğiniz sivilceleri şiddetlendirebilir. 

– Ayrıca, tahrişe veya enfeksiyona yol açabilecek kir ve bakterilerin gözünüze kaçması riskini de taşırsınız. Bunun yerine, soğuk bir kompres uygulayın veya gözyaşlarınız gittikten sonra yüzünüzü soğuk suyla nazikçe yıkayın. 

– Elektrolitleri yenilemek için bunu bir nemlendirici kullanın. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu