Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm

Abone Ol 

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Ağız kuruluğunun; hindistan cevizi suyu, yeşil çay, kırmızı biber, ekstra su, limon ve aloe vera dahil olmak üzere çok sayıda etkili çözüm vardır.

Ağız kuruluğu veya kserostomi, tükürük bezlerinin yeterince tükürük üretmediği, konuşmayı, yemeyi ve sindirimi zorlaştıran bir durumdur. Tükürükteki azalma genel sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Diş eti sorunlarına ve diş çürümesine neden olabilir, ayrıca yiyecek zevkinizi de etkileyebilir. 

Neyse ki, ağız kuruluğunu engeleyyen birkaç diyet ve yaşam tarzı değişikliği vardır. Şimdi ağız kuruluğu için en etkili çözümlerin bazılarına daha yakından bakalım.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #1

Kırmızı biber

Tat tomurcuklarımız ve sinir uçlarımız aşırı bir uyarıcı yaşadığında, vücudun doğal tepkisi tükürük üretmektir. Örneğin, baharatlı bir şey yediğimizde, yanma hissini yatıştırmak için salya üretmeye başlıyoruz, bu nedenle kuru ağızdan şikayet ediyorsanız, bir miktar kırmızı pul biber alın ve dilinize ya da diş etlerinize sürün. Ağzınız neredeyse tükürük ile sular altında kalacak ve ağız kuruluğu problemleriniz ortadan kalkacak.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #2

Limon

Limon ve limon suyunda bulunan sitrik asit tükürük üretimini hızlı bir şekilde uyarabilir ve ayrıca ağzınızı ağız kokusuna ve diğer ağız sorunlarına neden olabilecek enfeksiyonlardan koruyabilir. Ağız kuruluğunu gidermek için dilinize bir dilim limon sürün, bal ile limon suyunu karıştırın veya bir limon dilimini emin. 

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #3

Aloe vera

Bu ağız kuruluğu için en eski ve en güvenilir ilaçlardan biridir. Aloe vera antioksidanlar bakımından zengindir, doğal bir nemlendiricidir ve ayrıca ağızda tükürük üretimini teşvik edebilir. Ayrıca, aloe vera tat tomurcuklarının işlevini artırabilir ve sizi oral enfeksiyonlardan koruyabilir.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #4

Susuz kalma

Susuz kalma, ağız kuruluğunun tek nedeni olmamasına rağmen, kesinlikle en büyük nedenidir. Günlük su alımınızı artırırsanız, ağız kuruluğundan muzdarip olma olasılığınız çok daha az olacaktır. Vücudunuzun tükürük miktarını artıracak ve boğazı, diş etlerini ve dudakları nemli tutacaktır.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #5

Nemlendirici cihaz edinin

Gecenin bir yarısı ağız kuruluğundan dolayı sık sık uyanıyorsanız, bunun nedeni yatak odanızın ortamının çok kuru olmasıdır. Nemlendirici cihazlar, ağız kuruluğu ile baş etmenin ve rahat, kesintisiz bir uykunun basit ve etkili bir yolu olabilir.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #6

Solunum şeklinizi değiştirin

Ağzın kurumasının en hızlı yollarından biri ağzınızdan sürekli nefes almaktır. Ağzınıza ve boğazınıza sürekli kuru hava girmesi ağzınızı kurutur. Eğer bilinçli olarak burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan nefes vermeye çalışırsanız ağız kuruluğu yaşama ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #7

Sigarayı bırakın

Tüm tütün ürünleri ağzı kurutur, bu nedenle sigara içiyorsanız ve ağız kuruluğu çekiyorsanız şaşırmayın. Sorunu gidermenin en iyi yolu, sigara ve tütünün yol açabileceği diğer birçok sağlık riskleri için tütün ürünlerinin tüm kullanımlarını durdurmaktır.

Ağız kuruluğu için 8 etkili çözüm #8

Kafein alımını azaltmak

Çalışmalar, kafeinin vücudu kurutabileceğini ve ayrıca ağzı kurutabileceğini göstermektedir. Bu nedenle kahve tüketiminin tamamen kesilmesi veya en azından günde bir bardağa düşürülmesi ağız kuruluğunu gün boyunca engelleyecektir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu