Ağız kokusunu gidermenin 6 pratik yolu

Bu önerilerle ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

Ağız kokusu basit bir sorun gibi görünse de sosyal olarak kişiyi zora düşürür. Ağız kokusunun altında vitamin eksiklikleri, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarda yetmezlik, diyabet, reflü gibi rahatsızlıklar yatabiliyor. Bu nedenle sorunun kaynağını bulmak gerekiyor. Fakat genel olarak ağız kokusundan kurtulmanın pratik yolarlı var. Bu önerilerle ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

Dilinizi fırçalayın

Doğru ağız hijyeni için, diş fırçalamanın yanı sıra mutlaka dil temizliği de yapılmalı. Dilin üzerinde, özellikle dil sırtının arka bölgelerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olabilir. Bu bakterilerin özel olarak tasarlanmış dil fırçaları ile ya da bazı diş fırçalarının arkasında yer alan özel dil temizleme aparatlarıyla temizlenmesi gerekir.

Bol su için

Su tüketimi, tüm sağlığımız için önemli olduğu kadar ağız kokusunu gidermede de etkin bir rol oynar. Böbrekler açısından risk taşıyan kişiler dışında, günde 2,5-3 litre su içmek tükürük salgısının artmasını sağlayarak, ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Tarçın tüketin

Tarçın, ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silah olarak gösterilir. İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz.

Yatmadan önce gargara yapın

Yemek ve içmekle ilgili tüm faaliyetlerin bitirildiği uyku öncesinde, dişlerin mutlaka fırçalanması gerekir. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da koku önleme konusunda yararlıdır.

Ağız nemlendiricileri kullanın

Kötü ağız kokusunun oluşmasında tükürüğün önemli rol oynadığı kabul edilir. Yapılan muayenede tükürük miktarının az olduğu tespit edilen kişiler için, uzmanlar ağız nemlendiricileri önerirler. Bunun yanı sıra kişinin bol su içmesi, ağzını kuru tutmamaya özen göstermesi önerilir.

Çinkolu sakız çiğneyin

Ağız kokusunu bastırmak için sıklıkla çiğnediğimiz sakızlar her zaman yarar sağlamayabilir. Ancak çinkolu sakızların ağız kokusunu azalttığı biliniyor.

Yorumlar

YORUM YAZ