Ağız içi yaraları nedenleri ve tedavisi

Ağız içi yaraları; ağızda görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili ve oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır.

Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. AFT genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

AFT'nin oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

AFT oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

- Stres

Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.

Hanımlarda premenstural gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.

- Yiyecekler

Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler AFT oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen karabuğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle de AFT oluşumunu hızlandırırlar.

- Travma

Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar AFT için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

- Diş macunu

Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "Sodyum Lauryl Sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile AFT oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.

Özellikle AFT sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)

- Sistemik hastalıklar

Behçet hastalığı, genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı AFT'lerle kendini gösteren bir hastalıktır.

Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı AFT'ler görülebilmektedir.

- Diğer nedenler

B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de AFT oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Ağız içi yaralarının tedavisi

AFT'ler herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. AFT sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:

Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için yapılabilecekler şunlardır.

- Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalıdır.

- "2% Hydrogen Peroxide" solüsyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile AFT bölgesi temizlenebilir.

- Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem AFT üzerine sürülebilir.

- Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solüsyonla günde üç kez gargara yapılabilir,

- Yemeklerden önce AFT bölgesine "Xylocaine" solüsyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.

- AFT üzerine uygulanacak "Orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.

- "Sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.

- Özellikle başlangıç aşamasında "Tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solüsyon ile gargara yapmak AFT'nin fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

- Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir Topikal Steroid "% 0,1'lik Triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "Betamethasone Syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.

- "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.

- "Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 ünite "Nystatin", 1.25 mg "Diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "Hydrocortisone" karışımı 'Shotgun' solüsyonu olarak kullanılabilir.

AFT ile UÇUK arasındaki farklılıklar

AFT ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

AFT

1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
2. Bulaşıcı değildir.
3. AFT'nin oluşmasına virüsler neden olmaz.

Uçuk

1. İçi su toplamış küçük kabarcıklar (Blisters) şeklinde başlar.
2. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. AFT ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
3. Bulaşıcıdır.
4. Virüsler tarafından meydana getirilir.

Yorumlar

ruhi 22-02-2016 08:24:07

AFt için tek ve kısa ve zahmetsiz çözüm YEŞİL NANE yaprağını çiğnemek. 3-4 tane taze yeşil nane yaprağını çiğneyin iyice ve yutun. Üstüne azıcık su için. Geçtiii gittttii... Yatarıkan yapın emmee

irbaham 06-10-2012 11:34:06

arkadaşlar, bende ve bizim ailede çok sık olur, ben bir gün ibrahim saraçoglu'nun konuşmasını dinledim, dediklerini uyguladım ve faydalı oldu. sizlere de tavsiye ederim. rezene&anason karşımı bitki çayını sabah açşam bi tane içiyorsunuz, aynı günün akşamı iyileşmeye başlıyor... kalin saglicakla...

Diş Macunu 06-10-2012 10:58:57

arkadaşlar bende de her sene çıkıyordu ama geçen sene hiç çıkmadı bu sene tekrar çıktı. bu yazıyı okuyunca kullandığım diş macunun etkili olduğunu düşünmeye başladım. reklam yapmak istemiyorum ama geçen sene ipana pro expert kullanıyordum bu sene colgate kullanıyorum. tekrar ipana alıp deneyeceğim bu yazı üzerine

uykucu 06-10-2012 10:12:09

çok kötü ya benim şuan bile var 5-6 yerde hemde ne yemek yiyebiliyorum nede su içebiliyorum.durmadan tekrar ediyor..

ibrahim şepitci 06-10-2012 09:40:05

ben c vitamini ( becozyme-c forte ) kullanarak bu illetten kurtuldum çok şükür, günde bir tablet alıyorum ve diş macunu, yer fıstığı, mentollü naneli sakızlardan uzak duruyorum, üşütmemeye özen gösteriyorum.

kola ve aft 06-10-2012 09:25:18

burda belirtilmemiş ama kola içmel aft'a neden oluyor.bunu kendi gözlemlerimle keşfettim.ne zaman kola içsem 1-2 gün içinde ağzımda aft çıkıyordu.ayda en az bir kere meydana geliyordu.yaklaşık 1 senedir kola içmiyorum tek bir gün dahi aft çıkmadı.tabi her bünyede farklı olabilir.

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :