Acıktıran yiyecekler

Sizi tok tuttuğunu zannettiğiniz yiyecekler, aslında tam tersi bir etki yapıyor.

Yemeğin üzerinden çok geçmeden acıkıyorsanız, tükettiğiniz gıdalara yeniden bir göz atın. Özellikle diyet sürecinde masum olduğunu ve bizi tok tuttuğunu zannettiğimiz yiyecekler, aslında tam tersi bir etki yapıyor. Doyduğunuzu zannederken birden karnınız zil çalabiliyor. Bu durumun nedeni yediğinizde daha çabuk acıkmanıza neden olan yiyecekler.

Buğday ekmeği

Beyaz ekmeğin sağlığınız için çok yararlı olmadığını biliyoruz. Ancak beyaz ekmekten kaçarken sağlıklı olduğunu düşünüp yediğiniz buğday ekmeği, yüksek glisemik indeksine sahiptir. Yüksek glisemik indiksine sahip gıdalar ise kan şekerini yani insülin seviyesini yükseltir ve bu da çabuk acıkmanıza neden olur.

Yumurta beyazı

Yumurtanın beyazını tek başına tüketmeniz ne yazık ki doyurucu bir etki yaratmıyor. Yumurta sarısı, doymuş yağlara sahip olduğu için daha doyurucu bir etkiye sahiptir.

Meyveli yoğurt

Kilo vermek için tükettiğimz meyveli yoğurtlar aslında daha çok acıkmanıza neden olur. Marketlerde satılan çoğu meyveli yoğurt, içeriğinde şeker içerir ve şeker miktarı acıkmanıza neden olur. Bunun yerine yoğurdun içine taze meyveleri ekleyerek kendini meyveli yoğurdunuzu evde hazırlayın.

Meyve suyu

İster marketten hazır alın ister evde kendiniz hazırlayın, içtiğiniz bir bardak meyve suyunun şeker oranı yüksektir. Şekerden dolayı da daha çabuk acıkırsınız. Meyve suyunu içmek yerine meyvenin kenisini tüketebilirsiniz. Çünkü bir bardak meyve suyu için tükettiğiniz meyve sayısı, yediğiniz bir meyveden daha fazladır.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :