Açıklanamayan morukların sebepleri

Böyle bir şikayetiniz varsa mutlaka bir doktora danışın.

Bazen vücudumuzda hiçbir sebep olmadan çürüklere rastlar ve nedenini merak ederiz. Bu merak zaman zaman endişeye de dönüşebilir. Böyle bir şikayetiniz varsa mutlaka bir doktora danışın. İşte sık sık morluklarla karşılaşmanın muhtemel sebepleri.

İlaç kullanmak

Kanı etkileyen bazı ilaçların alınması, farkı boyutlarda morlukların çıkmasına neden olabilir. Çoğu zaman antidepresanlar, analjezikler, anti-enflamatuar ilaçlar, demir içeren veya anti-astmatik ilaçlardan kaynaklanır. Kanı sulandıran aspirin de morluklara neden olan en yaygın ilaçtır. Böyle bir durumda doktora danışmanız gerekmektedir.

Kan hastalıkları

Kan ve damar hastalıkları çürüklere neden olabilir. Varis, Trombositopeni veya lösemi genellikle kan dolaşımındaki sorunlardan kaynaklanır. Çürüklerin yanında, ağrı, şişen bacaklar, diş eti kanaması ve burun kanaması gibi belirtiler görüyorsanız doktora gitmeyi sakın ertelemeyin.

Besin eksikliği

Açıklanamayan bazı morluklar, vücudun gerekli elementlerden yoksun olduğunun bir göstergesi olabilir. Örneğin, B12, K, C ve P vitaminleri vüsut için çok önemlidir. Ama vitamin almak için acele etmeyin - önce vitamin eksikliği olup olmadığını kontrol edin ve beslenme şeklinizi değiştirin. P vitamini kaynağı taze yeşil çay, elma, kabak ve sarımsaktır. K vitamini muz, yumurta, fındık ve yağlı balıklarda bulunur. B12 karaciğerde, balıkta, peynirde ve marulda bulunur.

Hormonal dengesizlik

Hormonal dengesizlik, çürüklerin en yaygın nedenlerinden biridir. Östrojenin düşük olması durumunda ortaya çıkabilirler. Eğer menopozdan geçiyorsanız, hormonal ilaç kullanıyorsanız ya da hamileyseniz morluklara rastlayabilirsiniz.

Diyabet

Diyabetin kan dolaşımının süreci üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, bu yüzden vücutta çürükler oluşabilir. Ayrıca çürükler bu hastalığın erken dönem belirtilerinden biridir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ