Acaba kot pantolonlar neden hep mavi renk?

Hiç düşündünüz mü? Pantolon denilince gözümüzde neden hep mavi renk pantolonlar canlanır? Her ne kadar beyaz, siyah gibi başka renk pantolonlar olsa da genellikle ilk aklımıza gelen mavi renk pantolonlar oluyor. Peki neden mavi? Hadi birlikte pantolonun tarihine doğru yolculuğa çıkalım!

Abone Ol 

Blue jean kralı Levi Strauss

”Levi Strauss, şu an hepimizin giydiği kot pantolonların atası sayılan kişidir.” desek yanlış olmaz herhalde. Çünkü tarihte bilinen ilk kot pantolon fabrikasını Levi Strauss kurmuştur.

Levi Strauss - Vikipedi

Kot Pantolon Üstüne Ne Giyilir Erkek (Buz Mavisi, Koyu Mavi, Açık Mavi) -  Tarz Kadın | Pantolon, Moda stilleri, Moda kıyafetler

Mavinin kaynağı

19. yüzyılda Levi Strauss’un kurduğu fabrikada yalnızca indigo mavisi olarak bilinen bir boyayla pantolonlar üretilmekteydi. Bu boya ise İndigofera Australis adı verilen bir bitkiden ve çivit otundan elde ediliyordu. Bu sebeple çivit mavisi dönemin en yaygın kot pantolon rengi olmuştu. Çivit mavisi doğal yollarla çok zor üretildiği için Levi Strauss, ürettiği pantolonları sınırlı sayıda satışa çıkarıyordu. Pantolonlara karşı ilgi her geçen gün artıyor ve bu pantolonlar herkesin erişmek istediği ürünler haline geliyordu.

Açık Mavi Kesik Ve Bol Paça Pantolon | Pantolon, Mavi, Jean

Sakarlıktan doğan keşif

19.yüzyılın en büyük kimya şirketi olan BASF’de üretim esnasında termometre kırılır. Termometrenin kırılmasıyla boyanın sentetik olarak üretilebileceği fark edilir. İşte bu sakarlık sayesinde bugün giydiğimiz pantolonlar sınırsızca üretilmekte.

Önü Çizgi Detay Açık Mavi Pantolon | Mavi pantolon, Pantolon, Mavi

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu