Aç uyumanın bedenimize 4 olumsuz etkisi

Aç olarak uyumak kilo vermenize yardımcı olmanın aksine, fiziksel ve psikolojik birçok hastalığın sebebi oluyor.

Birçok insan akşam atıştırmalarından uzak durarak ve yatağa aç bir şekilde girerek kilo verebileceğini düşünüyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, aç uyumak öğrenme yetisini ve çalışma gücünü olumsuz yönde etkiliyor. Günlük rutinin sekteye uğramasına neden olan bu durum, fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasına ve bununla birlikte az salgılanan serotonine bağlı depresyon eğilimini artırıyor. Aç kaldığımızda vücudumuzda neler oluyor bir göz atalım…

1. Kas kütlesinde kayba neden oluyor

Uzmanlara göre, kas kütlesini artırmaya çalışırken aç kalmayı seçmek kötü bir seçimdir. Akşam yemeğini atlayabilirsiniz, ancak proteini kas haline getirmek için besinlere ihtiyaç vardır. Gece geç saatlerde yapılan atıştırmalıklardan uzak kalmak oldukça faydalı olsa da, akşam yapacağınız hafif bir ara öğün sayesinde vücudunuzu aç kalma stresinden kurtarmış olursunuz ve geceyi daha rahat geçirirsiniz.

2. Kilo almanızı sağlıyor

Evet yanlış duymadınız, düşündüğünüzün aksine bir etkiye sahip olabilir. Akşamları yemek yemeği tamamen keserseniz, vücut gerekli olan enerjiyi sağlayamadığından kendini koruma altına alacak ve bazal metabolizmayı biraz yavaşlatacaktır. Her ne kadar akşamları metabolizmanın daha yavaş olduğu düşünülerek yemeden uzak durulmaya çalışılsa da, sağlıklı bir yemek olduğu sürece uyumadan 2-3 saat önce küçük bir ara öğün şekerinizi dengeleyecek ve böylelikle ani düşüşlerde oluşabilecek yemeğe saldırma durumu ortadan kalkacaktır.

3. Uyku kalitesini olumsuz etkiliyor

Birçoğumuz muhtemelen aç yatmayı deneyimlemişizdir. Midenizden gelen sesler eşliğinde gözünüzün önünde uçuşan yemeklerle uykuya dalmak bir hayli zor olsa gerek. Bu aşamada yataktan kalkıp bir şeyler yemek akıl karı olmasa da, en azından salatalıkla ya da suyla açlığınızı bir nebze hafifletebilirsiniz. Böylelikle kaliteli bir uykudan sonra güne daha enerjik başlayabilirsiniz.

4. Enerji düşüklüğünü beraberinde getiriyor

Aç uyuyup yemek yemiyorsanız, sizi gün boyu aktif tutacak herhangi bir yakıtınız yok demektir. Sabahları daha enerjik olabilmenin yolu mideden geçiyor. Fiziksel gücün yanı sıra beynen de daha aktif olabilmeniz için gerekli zamanlarda yeterli besinleri alabilmek gerekiyor. Kötü bir ruh haliyle uyanıp güne depresif olmanın size ve kilo vermenize hiçbir fayda sağlamayacağını unutmayın.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ