Aç mı kalmalı, ara ögün mü yapmalı

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran, ara öğünün faydalarını ve farklı durumlara göre ara ögün tarifleri verdi.

Kilo verme amacıyla besin tüketiminde secici davranan bireylerin yaptıgı en buyuk hatalardan biri tükettikleri besinlerin kalorilerini hesaplamak digeri ise az miktarda besin tüketerek daha kısa sürede daha fazla kilo verileceğine inanmaktır. Oysa vücudumuzun temel yasam faaliyetlerini ( nefes almak, akciğer solunumu,kalp atımı gibi ) yerine getirmek icin belirli enerjiye ihtiyacı vardır. Vücuda bu temel enerjiyi vermemek adeta arabaya benzin koymadan arabanın çalışması istemektir. Yeterli ve doğru kaynaktan seçilmiş enerji vücuda alınmadığında vücut kendini yoklukta, kıtlıkta hisseder dolayısıyla tüketilen gıda her ne olursa metabolize olduktan sonra vücutta yağ olarak depolanır. Akşam saatlerinde sürekli bir şeyler atıştırmak mı istiyorsunuz ? Bunun en temel nedeninin gün içinde vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerinin yeterince alınmamasıdır. Gün içinde kendinizi çok aç bırakıp, ara öğün tüketmediğinizde akşam saatlerinde daha çok atıştırdığınızı göreceksiniz. Bu da ihtiyaçtan fazla kalori alımı dolayısıyla şişmanlama ile sonlanan bir süreçtir. Oysa; bir gün içinde yediklerinizi 5-6 ya da 7 öğüne bölmek daha fazla enerji harcamanıza sebep olur. Günlük 1500 kalorilik yiyecek toplamını 2 öğün yerine 5 öğünde tüketmeniz kilo vermenizi sağlayacaktır. Çünkü her yediğiniz besin için tüm sindirim sistemi çalışıyor ve yediğinizin yanma enerjisiyle birlikte kilo vermeniz kolaylaşıyor.

ara öğün

Ara öğünün faydaları

- Ara öğün tüketimi iştahınızı kontrol altına almakta etkilidir.

- Ara öğün yaparak hem kilo kontrolü sağlamak hem de mide ve bağırsak sisteminizi rahatlatmak daha kolaydır.

- Sadece kilo vermek için değil; gaz ve sindirim şikayetiniz varsa ve çok hızlı yemek yiyorsanız vakit kaybetmeden öğünlerinizi gün içine paylaştırmalısınız.

- Ara öğün tüketimi ile temel amaç, kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemenizi engellemek, glisemik indeksi yüksek gıdalara eğilimi azaltmaktır; diğer taraftan da metabolizma hızını artırmaktır. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da kilo kaybı hızlanacaktır.

ara öğün

Farklı durumlara göre ara öğün alternatifleri

- 20-25 adet iç fındık / tatlı iç badem

- 7-8 ADET KESTANE ( SOĞUDUKTAN SONRA YENMELİ )

- SEROTONİN DEPOSU : 3 yarım ceviz içi + 1 orta boy muz

- 1 orta boy elma + toz tarçın + toz zencefil

- 2 orta dilim taze ananas + 3 yarım ceviz içi

bitter çikolata

- 30 g bitter çikolata + türk kahvesi

- LAKTOZSUZ SÜT İLE sütlü kahve / latte

- 6 adet kara erik kurusu + 10 adet iç badem

- 200 g light yoğurt + 1 avuç yaban mersini kurusu + toz tarçın + toz zencefil

- 1 avuç beyaz leblebi + 1 avuç çekirdekli siyah üzüm

- 1 BÜYÜK bardak sebze suyu ( İÇİNE BİR ELMA MUTLAKA OLSUN )

- 4-5 adet keçi boynuzu

- 1 avuç kabak çekirdeği / antep fıstığı

- ½ adet tahıllı simit + light ayran

Uzm. Dyt. Gizem Keservuran

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ