20 yaşında dünyaya geldi

ABD’de ismi açıklanmayan 42 yaşındaki İngiliz kadın, 20 yıl önce dondurulan embriyodan sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

İngiliz gazetesi Sunday Times'ın haberine göre, 42 yaşındaki kadın, on yıl boyunca süren başarısız tüp bebek tedavilerinden sonra, dondurulmuş embriyoyla mayıs ayında 3.15 kg ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi. Institute for Reproductive Medicine'da yapılan tedavide, bir başka kadının 20 yıl önce bir günlükken dondurttuğu beş embriyodan biri kullanıldı. Embriyonun sahibi olan annenin, kendi tedavisi başarılı olunca onları bağışladığı açıklandı.

40 YILA KADAR DONDURULABİLİYOR
20 yıl donmuş halde kalan embriyolardan ikisi, yeni annenin rahmine yerleştirilmeden önce iki gün laboratuvar ortamında büyüdü. Ancak sadece bir tanesi hayatta kaldı ve dünyaya geldi. 2006 yılında İspanya'da bir kadın 13 yıl dondurulan embriyodan bebek dünyaya getirmişti. Embriyoların 40 yıla kadar dondurabileceği sanılıyor.

KANSER TEDAVİSİ GÖREN KADINLAR DA ANNE OLABİLECEK
Bu gelişmeyle kadınlar geç yaşlarda, gençliklerinde dondurttukları embriyolardan çocuk dünyaya getirebilecek. Ayrıca kemoterapi tedavisi yüzünden anne olma şansları azalan kadınlar da yumurtalarını saklayarak bebek sahibi olacak. (Hurriyet)

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :