93. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu

Abone Ol 

2021 Oscar Ödülleri'ni kazananlar açıklandı. Sinema dünyanın en prestijli ödülleri kabul edilen Oscar Ödülleri, bu yıl pek çok ödül töreni salgın nedeniyle sanal sahnede ve uzaktan bağlantı yoluyla yapılırken, yüz yüze bir etkinlik olarak düzenlendi. Pandemi dolayısıyla iki ay gecikmeli olarak yapılan 93. Oscar Ödülleri töreni,  test ve sosyal mesafe önlemleri alınarak Los Angeles’taki iki ayrı mekanda gerçekleştirildi: Ödül töreninin geleneksel evi Dolby Tiyatrosu ve Union Garı. Resmi olarak bir sunucusu olmayan 2021 Oscar Ödülleri töreninde kırmızı halı geçidinin ardından sinema dünyasının en iyileri açıklandı.

93. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu #1

Oyunculuk Oscar’ı alan en yaşlı aktör Anthony Hopkins

Her yıl En İyi Film Ödülü gecenin sonunda açıklanırken, bu yıl daha erken açıklandı. En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu ödülleri, gecenin sonuna saklandı. Ödül törenlerinin favori filmi Nomadland geceden 3 ödülle ayrılırken, David Fincher filmi Mank 4 Oscar ödülünün sahibi oldu. Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz'i konu alan Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de aralarında bulunduğu 10 dalda, en fazla kategoride aday gösterilen yapıt olmuştu.

Frances McDormand, Nomadland'de performansıyla En İyi Kadın Oyuncu seçilirken, Anthony Hopkins, The Father filmiyle En İyi Erkek Oyuncu oldu. McDormand üçüncü kez Oscar kazanırken, 83 yaşındaki Hopkins, Kuzuların Sessizliği'nden sonra ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanmış oldu. Bu ödül, Hopkins'e en yaşlı oyunculuk Oscar kazanan aktör unvanını da kazandırdı.

93. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu #2

En iyi yönetmen ödülü ikinci kez bir kadının oldu

En iyi yönetmen ödülüne ise Nomadland filminin yönetmeni Asya kökenli Chloé Zhao aldı. Chloé, 93 yıllık Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın oldu.

Ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, Chloé, “Bu ödülü, ne kadar zor olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum” dedi.

Bu yıl Oscar'da Chloé'nin yanı sıra Promising Young Woman filminin yönetmeni Emerald Fennell da aynı kategoride gösterilen ikinci kadın yönetmen olmuştu. Daha önce 2010'da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow almıştı. İşte 93. Oscar Ödülleri'nin kazananları…

EN İYİ FİLM

Nomadland

*

EN İYİ KADIN OYUNCU

Frances McDormand – Nomadland

*

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Anthony Hopkins – The Father

*

EN İYİ YÖNETMEN

Chloé Zhao – Nomadland

*

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Mank – Erik Messerschmidt

*

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

Emerald Fennell-Promising Young Woman

*

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Florian Zeller ve Christopher Hampton – The Father

*

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah

*

EN İYİ ULUSLARARASI FİLM

Another Round (Danimarka)

*

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ TASARIMI

Ma Rainey’s Black Bottom

*

EN İYİ SES

Sound of Metal

*

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Ma Rainey's Black Bottom

*

EN İYİ BELGESEL

My Octopus Teacher

*

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Tenet

*

EN İYİ KISA FİLM

Two Distant Strangers

*

EN İYİ ANİMASYON FİLM

Soul

*

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Youn Yuh-jung – Minari

*

EN İYİ MÜZİK

Soul

*

EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI

Fight For You – Judas and the Black Messiah

*

EN İYİ PRODÜKSİYON

Mank

*

EN İYİ KURGU

Sound of Metal

*

EN İYİ YAPIM TASARIMI

Mank

*

JEAN HERSHOL İNSANLIK ÖDÜLÜ

Tyler Perry – Perry Vakfı

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu