80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikaye

Türkiye’deki 80. yılını, '80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikaye’ projesi ile kadınların hikayelerini toplayarak ve paylaşarak kutlayacak olan British Council'in Türkiye Pazarlama Direktörü Meltem Günyüzlü Ateş ile projenin detaylarını konuştuk.

100'ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışan British Council, Türkiye'deki 80.yılını, tüm dünyanın zor zamanlardan geçtiği bu dönemde, umut ve heyecan yaratabilmek adına dijital bir proje ile kutluyor.

Kuruluş, Türkiye'deki 80.yılını da kadınların hikayelerini toplayarak ve paylaşarak kutlamayı amaçlıyor. British Council ile son 80 yılda yolları kesişen 80 kadının hikayesini bulmayı amaçlayan '80 Yıl, 80 Kadın, 80 Hikaye' projesi, her yaştan, bölgeden, ilgi ve meslek grubundan kadınları arıyor.

Biz de projenin detaylarını British Council Türkiye Pazarlama Direktörü Meltem Günyüzlü Ateş ile konuştuk.

İlham veren kadınların hikayeleri

Böyle bir yıldönümünü kutlaması fikri nasıl oluştu?

Birleşik Krallık'ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu olarak çalışmalarımızı fırsat eşitliği ilkesine bağlı olarak gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda kapsayıcı, açık toplumlar yaratmak için toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların güçlendirilmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz ve her fırsatta projelerimize entegre etmeye çalışıyoruz. Özellikle bu zor dönemden geçerken umutlu olmak için hepimizin bir sebebe ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bizim nedenimiz ise bireylerle oluşturduğumuz özgün ve güçlü ilişkilere dayanıyor. Bu sebeple, Türkiye'de 80. yılımızı kutlamak için son 80 yıl içinde yolları bizimle kesişen her yaştan, bölgeden, ilgi ve meslek grubundan 80 kadın bulma fikri ile yola çıktık. Hikayelerini onlardan dinlemek ve onları herkesle paylaşarak yıldönümümüzü kutlamak istiyoruz. İlham veren kadınların hikayelerinin, tüm kadınlara örnek olmasını umuyoruz. Seçeceğimiz 80 kadının hikayesini de dijital bir kutlama ile duyurmayı amaçlıyoruz.

İlk defa İstanbul'da düzenlenecek

Daha önce yaptığınız cinsiyet eşitliği projeleriniz var mı?

Tabi, kadınların ve kız çocukların güçlendirilmesi ilkemiz doğrultusunda bu alanda süregelen birçok projemiz var. Birkaç tanesinden bahsetmem gerekirse; 2017 yılında 'Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik' programını başlattık. Bu kapsamda Türkiye'de yaratıcı sektörlerde yer alan kadın liderlerin profillerini, mevcut rollerini ve etkilerini inceleyen 'Kültürde Kadın Gücü' araştırmasını yayınladık. Dört başarılı kültür profesyonelinin katıldığı mentorluk programı olan Kadın Liderler Programı'nı ve iş birliklerini destekleyen #KültürdeKadınGücü Destek Programı'nı gerçekleştirdik. Şimdi Açık Radyo'da yayınlanan 'Festival Alanı' programı ile toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki iyi uygulamaların tartışıldığı kapsayıcı bir platform sunuyoruz.

2021 yılında ise bizi bekleyen çok heyecan verici bir projemiz var. Dünyada iki milyondan fazla insan ulaşmış olan global bir festival olan Women of the World, 2021'de Türkiye'de ilk defa British Council tarafından İstanbul'da düzenlenecek.

British Council, kadınların hayatına nasıl etkilemiştir? Daha çok nasıl hikayelerin çıkacağınız düşünüyorsunuz?

Daha önce bahsettiğim gibi, British Council olarak eşit haklar ve eşit erişim; kısaca eşitlik ilkesi ile programlarımızı düzenliyoruz. 80 yıldır İngilizce, eğitim, toplum ve sanat alanlarında gerçekleştirdiğimiz çok çeşitli projelerle ulaştığımız her yaş ve profilden kadınların etkileyici hikayeleri ile karşılaşacağımızı düşünüyorum. Şimdiden gelmeye başlayan hikayeler, farklı yıllara ve geçmişlere bizi götürerek şaşırtıyor ve çok mutlu ediyor.

Bilim alanında sunduğumuz Newton Katip Çelebi fonu kazananlarımız, sosyal girişimcilik alanında işbirliği yaptığımız kurumlardaki iş ortaklarımız, Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiğimiz projede ulaştığımız İngilizce öğretmenleri, Birleşik Krallık mezunları, İngilizce öğrenenler, çok geçmiş yıllardan kütüphane üyelerimiz, IELTS sınavına girenler ve kültür sanat profesyonellerine kadar geniş bir yelpazeden çok renkli, ilham verici ve ilgi çekici hikayeler dinleyip sizlerle paylaşacağımızı umuyorum.

Sizin aracılığınızla bir kez daha tüm kadınlar için çağrımızı yapmak isterim. British Council ile yolu kesişenlerin, 30 Haziran Salı gününe kadar sosyal medya hesaplarından #80Yıl80Kadın etiketiyle hikayelerini paylaşmalarını veya web sitemizde yer alan form aracılığıyla bize iletmelerini bekliyoruz.

Hikayeler gelmeye başladı

Uzun yıllar TRT'de 'Follow Me' İngilizce programının sunuculuğunu yapan Prof. Dr. Zülal Balpınar hikayesini bizimle paylaşan isimlerden biri oldu. British Council olarak, kariyerine etki etmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.

"British Council ile ilk tanışmam, 1982 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin kurulduğu günlerde, üniversitede kurum tarafından görevlendirilmiş olan Michael Smith sayesinde oldu.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi eğitim çalışmalarına başladığı zaman, uzaktan öğretim ilkelerine göre hazırlanması gereken dersler arasında İngilizce dersi de bulunuyordu. O dönemde ülkemizde daha önce hiç uygulanmamış, dünyada da az örnekleri olan uzaktan öğretimle dil öğretme konusunda bilgi ve desteğe çok ihtiyacımız olduğunu biliyorduk.

Bilgi ve destek arayışlarımız, British Council'ın yardımıyla son buldu. Michael Smith ve ben, British Council bursu ile Brigton Polytechnic'de yürütülen üç haftalık bir uzaktan öğretim seminerine katıldık. Yine kurumun desteğiyle, BBC'nin hazırlamış olduğu 'Follow Me' programının yapımcılarıyla ve bu programı Çin'de başarıyla uygulamış olan uzman arkadaşımızla görüşmeler yapabildik. Hem kitapların yazımı hem de televizyon programlarının adaptasyonunu içeren uzun bir çalışma süreci yaşadık. O yoğun çalışma döneminde British Council hep yanımızda oldu, hatta kitaplarımızı İngilizce yazabilmemiz için o zamanlar çok az bulunan IBM daktilomuzu bile bize onlar sağladı.

Uzaktan öğretimle İngilizce öğreten ve ülkemizde ilk olan bu programlar, yalnızca öğrencilerimizden değil halktan da büyük ilgi gördü. British Council'ın bu başarı ve ilgideki katkıları ve payı azımsanamaz. Kanımca bu destek, Türkiye'de gerçekleştirdiği en önemli projelerden birisidir.”

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ