8 öneri ile elektronik cihazların ömrünü uzatın!

Elektronik cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Ancak, bu cihazları uzun ömürlü ve etkili bir şekilde kullanabilmek için bazı önlemler almamız gerekiyor.

Abone Ol 

Özellikle sıcak hava, toz birikimi, pil ömrü gibi faktörler, cihazların performansını etkileyebilir.

Bu yazıda, elektronik cihazlarımızı sıcaktan korumanın yanı sıra havalandırma, temizlik, pil bakımı gibi önemli konuları ele alarak cihazlarımızın ömrünü uzatmak için alabileceğimiz basit önlemleri inceleyeceğiz.

Cihazlarım sıcaktan uzak tutun

Sıcak cihazlarınıza farklı etkilerde bulunurlar. Genel olarak cihazınızı yüksek bir sıcaklığa maruz bırakmamalısınız. Dolayısıyla onu yazın arabanızın içinde bırakmanızı tavsiye etmiyoruz. Aşırı sıcak bir ortam, özellikle PC’niz çalışırken onun pil ömrünü olumsuz etkileyecek, sabit diskinizin ve işlemcinizin yanmasına neden olabilecektir. Nemli ortamlarda cihazınızın içinde buğulaşma da meydana gelebilir. Elektronik aletler için en ideal sıcaklık oda sıcaklığıdır.

Havalandırma deliklerini temiz tutun

Cihazlarınızın içinde bulunan havalandırma delilerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. İçeride biriken tozlar  elektronik devrelere zarar verir ve önce aletlerin yavaşlamasına daha sonrasında ise bozulmasına neden olur.

8 öneri ile elektronik cihazların ömrünü uzatın #2

Filtre temizliğini yapın

Sıkça kullanılan elektronik aletlerden biri saç kurutma makineleridir. Saç kurutma makinesinin ömrünü uzatmak için toz filtresi dönem dönem temizlenmelidir. Ayrıca toz fitresi temizlenmemiş bir makine saçın daha fazla ısıya maruz kalıp yıpranmasına da neden olmaktadır.

Periyodik temizliği ihmal etmeyin

Elektronik cihazlarınızın ne kadar düzenli bakımlarını yaparsanız o kadar uzun ömürlü kullanım sağlarsınız. Bakımı düzenli olarak gerçekleştirilmeyen cihazlarda kısa sürede performans kaybı gözlenmektedir. Bu durumun önüne geçmek için elektrik süpürgesinin kullanım kılavuzu mutlaka okunmalı ve filtre temizliği periyodik olarak yapılmalıdır.

8 öneri ile elektronik cihazların ömrünü uzatın #3

Pil ömrünü uzatın

Günümüzde en vazgeçilmezler arasında bulunan cep telefonlarımız ve bilgisayralarımızın hızlıca pil tüketimi bizi en zorlayan şeylerden biri.. Bu aletlerde yaşanan ani ısı değişimlerinin tamamı piller için zararlıdır ve ömrü kısaltmaktadır. Sıcak havalarda daha çok performans düşüklüğü gözlenmektedir. Dizüstü bilgisayarlar özelinde ise en önemli sorun pilin ömrüdür. Pil ömrünü uzatmak için; dizüstü bilgisayarı her zaman fişte tutmamak, ekran parlaklığını en aza indirmek, gereksiz programları kapatmak, kullanılmadığında Wi-Fi’yi kapatmak ve ekran parlaklığını ayarlamak gibi adımlar önemlidir.

Kireçli sudan uzak durun

Günümüzde her evde ve işyerinde bulunan kahve makinelerimizve çay makinelerimizde azla kireçli su kullanımı cihazların ömrünü kısaltan etkenlerin başında gelmektedir. Cihazların performansını etkileyen kireçle baş etmek için, filtrelenmiş su veya içme suyu kullanımı cihazın ömrünün uzamasına yardımcı olmaktadır.

8 öneri ile elektronik cihazların ömrünü uzatın #4

Yağların cihazlarınızda birikmesine izin vermeyin

Mikrodalga fırınlar son yıllarda kullanımı her eve yayılan elektronik aletler durumunda. Mikrodalgada biriken yağlar ve hava deliklerinde toz birikmesi cihazları doğrudan etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu önemli nedenler dolayısıyla mikrodalgada fırınlar düzenli olarak temizlenmelidir.

Havalandırma boşluğu bırakın

Her evin temel ihtiyaçlarından biri olan buzdolabınızın yerleştirildiği alan oldukça önemlidir. Buzdolabı ile duvarlar arasında minimum 5 santimetrelik havalandırma boşluğu bırakılmalıdır. Ayrıca buzdolabı duvarlardan olduğu kadar kalorifer ya da fırın gibi ısı kaynaklarından uzağa, doğrudan güneş ışığı almayan bir yere yerleştirilmelidir.

Başa dön tuşu