8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanıyor?

Çok fedakar, her zaman emektar. Kanadığı yerden çiçekler açan ve Bu günü kutlamaya değer kılan tüm kadınlarımızın Bir günü değil her günü kutlu ve aydın olsun.

Abone Ol 

8 mart dünya kadınlar gününün aslında neden kutlandığını biliyor musunuz? 8 Mart 1857 yılında ağır koşullarda düşük maaş ve uzun çalışma saatlerine isyan ederek karşı çıkan yüzlerce kadının bu insan dışı çalışma şartlarını protesto etme hikayesidir. Yaptıkları grev ve protestolar sonucu polisler işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi.

Fabrikada çıkan yangından kaçamayan 129 kadın hayatını kaybetti ama bu savaş bitmedi ve yıllar sonra 1912 yılında Danimarkada düzenlenmiş olan 2. Sosyalist enternasyonal toplantısında Almanya sosyal demokrat partisi delegeleri Clara Zetkin ve arkadaşları 1857’de başlatılan kadın haklarının kazanılması ve kadınların birlikteliği için verilen mücadeleyi anmak adına 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Dünya’da ne zaman kabul edildi?

Bu öneri 1921 yılında Moskova’da düzenlenen III. Komünist Enternasyonal Kongresine bağlı Uluslararası Komünist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ adıyla kabul edildi. 1930’larda ise yeniden ‘Dünya Kadınlar Günü’ oldu.

Türkiye’de Ne Zaman Kutlandı?

8 Mart Kadınlar Günü; 1921 yılında komünist iki kız kardeş, Rahime Selimova ve Cemile Nuşirvanova’nın girişimi ile Türkiye’de ilk defa kutlandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü; kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdikleri savaşın başlangıcını simgeler. Günümüzde Dünya Kadınlar Günü bazı ülkelerde resmî tatildir, bazı ülkelerde ise 21.yüzyılda olmamıza rağmen büyük ölçüde görmezden gelinir. Bazı ülkelerde protesto günüdür, bazılarında ise kadınlığı kutlayan bir gündür.

“…İlk yemeği anasının memesinden gelen ve yediği çanağa tükürmekte sakınca görmeyen erkek,
o kadar çok kadın gömer ki toprak bile artık dişidir.
Bu yüzden Toprak Ana diye bilinir.
Perilerin şanı buradan gelir.
Diri diri gömüle gömüle toprağı bile kadın yapmışlardır..”

Çok fedakar, her zaman emektar. Kanadığı yerden çiçekler açan ve Bu günü kutlamaya değer kılan tüm kadınlarımızın Bir günü değil her günü kutlu ve aydın olsun.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu