6 tüyo 6 kilo

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar'ın vereceği 6 tüyo ile bir ayda tam 6 kilo verebilirsiniz.

Yaz aylarının yaklaştığı bugünlerde hızlı kilo vermek hiçte zor değil. İşte size 6 tüyo...


TÜYO 1: Kalıcı kilo kaybı için su

Dengeli ve kalıcı kilo vermenizin temeli sudur. Su hem vücuttaki ödemin atılmasını hem de yağ yaklmasını sağlar. Bu nedenle erkekler günde 10-12, kadınların ise 8-10 su bardağı su içmeleri gereklidir.

TÜYO 2: Kahvaltıda peynir yiyin

Kahvaltısız güne başladığınızda kilo almanız kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle kahvaltıda peynir çeşitleri ile yumurta tüketmeniz kilo kaybını hızlandıracaktır. Kahvaltıda söğüş sebze tüketirseniz bağışıklık sisteminiz güçlenir. Ayrıca bir miktar zeytin arada reçel veya balı da kahvaltıda tercih edebilirsiniz.

TÜYO 3: Proteinli besinleri tüketin

Daha az karbonhidrat tüketip daha fazla ve protein yerseniz başta karın bölgesi olmak üzere kilo kaybınız gerçekleşir. Sabah kahvaltısında yumurta, öğle ve akşam yemeklerinin en az birisinde kırmızı et, tavuk, balık veya köfteyi tüketmeniz kilo verme hızınızı artıracaktır.

TÜYO 4: Ara öğünü artırın

Ara öğünsüz kilo kaybının sağlanması mümkün değildir. Eğer tatlı seviyorsanız kuru kayısı, incir, erik ve üzüm tercih edebilirsiniz. Tuzlularda ise fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler, tuzlu bisküvi yiyebilirsiniz.

TÜYO 5: Sürekli hareket edin

Günümüzde obezitenin artmasının temel nedenlerinden biriside hareketsizliktir. Yoğun çalışma saatleri nedeni ile spor yapmaya zamanınız yoksa, iş çıkışı yürüyüş, az araba kullanmanın bile sizin için fayda sağladığını göreceksiniz. Ayrıca zamanı olanlar için haftada 3-4 gün 45 dakika veya bir saat yürüyüş yapılması en sağlıklı olanıdır.

TÜYO 6: Uyku düzeni

Geç saatlere kadar oturuyorsanız kilo verme hızınız yavaş olur. Gece geç saate kadar oturmak yağ yakan, gece 12 ila 2 arasında çalışan leptin hormonun salgılanmasını engeller. Bu durumda kilo verme hızınızın azalmasına neden olur.

Yorumlar

YORUM YAZ