60. yılı şerefine Altın Kitaplar söyleşisi

60. yılını kutlayan Altın Kitaplar ile geçen zamanı ve umutlu geleceklerini konuştuk…

Pek çok yayınevi ile yakın temasta olmak enfes bir duygu. Altın Kitaplar en sevdiklerimden biri. Burada gerçek bir ailenin sıcaklığı var. Kitapların sevgi dolu etkisini hisseden yazarlar ve çalışanlarla geçmiş bunca zaman. Bunun üzerine konuşmalı, 60. yılı zamana mühürlemeliydi. Geçmişten ve umut dolu gelecekten konuştuk. Canım Gülten Dayıoğlu'nun yayınevindeki 40. yılını bir kez daha andık…

Altın Kitaplar'ı, şu anda üçüncü kuşak Erden Heper ve Batu Bozkurt yönetiyor. Aslında sorularımı bir arada yanıtlayacaklardı; ama Erden Bey şehir dışındaydı. Yanıtları Batu Bey'den aldım.

Altın Kitaplar'la geçecek nice 60 yıllarımız olsun…

60. yılı şerefine Altın Kitaplar söyleşisi

(Batu Bozkurt)

Altın Kitaplar, çizgisinden hiçbir zaman ödün vermedi

- Altın Kitaplar 60. yılını kutluyor? Biraz geçmişe giderek başlayalım; nedir yayınevinin kuruluşunun hikâyesi?

1959 yılında Aziz Bozkurt, Fethi Ul ve Dr. Turhan Bozkurt bu şirketi kurdular ve bugünlere dek geldik.

- Siz yayınevinde kaçıncı kuşaksınız? Bir yayınevi olarak 60 yılı devirebilmeyi neye bağlıyorsunuz?

Biz yayınevinde üçüncü kuşak yöneticiyiz. Altın Kitaplar, çizgisinden hiçbir zaman ödün vermedi. Devamlı olarak okuyucuyla en kaliteli kitapları buluşturmaya gayret etti.

- Altın Kitaplar'ı diğer yayınevinden ayıran özellikleri neler?

Altın Kitaplar'ın çok geniş bir yelpazesi var. Çocuk kitaplarından atlaslara, sözlüklerden romanlara varana dek. Aslında en büyük fark Altın Kitaplar'ın öncü olması… Genel olarak bestseller yayımlayan, polisiye romanlarda öncü bir yayınevi… İlk çocuk kitabını da, ciltli çocuk kitaplarını da Altın Kitaplar bastı. İlk ciltli klasikleri yine Altın Kitaplar yayımladı. İlk kez Nobel serisini Altın Kitaplar çıkarttı. Altın Kitaplar'ın bu ilkleri gerçekleştirmesi onu diğer yayınevlerinden ayıran özelliği.

60. yılı şerefine Altın Kitaplar söyleşisi

(Erden Heper)

Hepimiz bu kocaman ailenin büyüklü küçüklü fertleriyiz

- Bu uzun soluklu yolculukta dediğiniz gibi alt kategorilere de ayrıldınız tabii. Onlardan da bahsedelim mi? Ve tabii bugünkü çalışma prensibinizden de…

Dediğim gibi çok geniş bir yelpazemiz var. Hal böyleyken farklı markalar altında da yayın yapmak ihtiyacı duyduk. O nedenle Libros Yayınları'nı kurduk. Libros Yayınları genellikle kişisel gelişim, sağlık, spor veya hobi türünde kitaplar yayımlıyor. Altın Kitaplar hâlâ eski çizgisinde devam ediyor. Biz genellikle polisiye, macera, duygusal romanlar yanında kişisel gelişim kitaplarına ağırlık veriyoruz. Burada Türk yazarlarımız olduğu gibi çok sayıda yabancı yazarımız da var. Onları yakından takip ederek yayın programımızı belirliyoruz.

- Sadece 60 yılı devirmediniz. Çok uzun soluklu yazarlarınız da var. Örneğin, Gülten Dayıoğlu'nun yayınevinde 40. yılı. Anlaşılan sevgi dolu bir yayınevisiniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dediğiniz gibi Gülten Hanım yayınevimizde 40. yılını doldurdu. O bizim büyüğümüz ve bu yüzden o bağ kolay kolay kopmuyor.

Örneğin Nur İçözü yaklaşık 20 yıl, Almila Aydın yaklaşık 15 yıl oldu ailemize katılalı. Burada adını sayamadığım daha pek çok değerli yazarımız var böyle. Biz tüm yazarlarımızla ve çalışanlarımızla birlikte, hepimiz bu kocaman ailenin büyüklü küçüklü fertleri gibiyiz.

60. yılı şerefine Altın Kitaplar söyleşisi

(Gülten Dayıoğlu)

Röportajın tamamı için ensonhaber.com/kitap

*

Damla Karakuş

[email protected]kadinvekadin.net

Instagram: biyografivekitap

Yorumlar

YORUM YAZ