5 süper yaz meyvesi

Meyveler söz konusu olduğunda yaz mevsimi bize tüm zenginliği ile birlikte geliyor.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Yaz aylarında yetişen çok fazla ürün olduğundan, meyve her yerdedir ve ekonomiktir. Hangi yaz meyvesini seçerseniz seçin, kötü bir seçim yapma şansınız yok ama bu beş meyve kalabalıktan sıyrılıyor.

Kiraz ve vişne

Bir avuç kadar kiraz üç gram lifle birlikte, potasyum ve biraz da C vitamini içerir. Tüm meyveler ve sebzeler gibi, renk veren bitki kimyasalları da sağlık açısından faydalıdır. Bu bileşikler meyveyi kırmızı, mor ve mavi renklendiren antosiyaninlerdir. Hücreleri hasardan koruyan antioksidanlar olarak çalışırlar. Quercetin denilen ve vişnelerde bulunan başka bir madde kalp sağlığını artırmaya yardımcı olabilir.

Karpuz ve kavun

Bu yaz meyvesi çoğu kişi tarafından besin açısından hafif görülür. Ancak karpuz, kadınların her gün ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarının üçte biri, potasyum ve A vitamini gibi bazı önemli besin öğeleri içerir. Karpuz, kırmızı rengini bazı kanserleri önleme ve cildinizi UV ışınlarından korumaya yardımcı olmasıyla bilinen bir antioksidan olan likopen'den alır. Karpuz ayrıcaz canlandırıcıdır ve vücudunuzun susuz kalmasını önler.

Çilek

Çilekler antioksidan kapasitesi bakımından ilk on arasında yer almaktadır. Antioksidanlar, bileşiklerin hücreye zarar veren serbest radikalleri ne kadar iyi tahrip edebileceğinin bir ölçüsüdür. Bu antioksidanlardan biri, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitaminidir ve bir avuç kadar çilek bir günde ihtiyacınız olandan daha fazlasına sahiptir. Meyvenin diğer doğal bitki kimyasallarından bazıları, iltihaplanma, belirli kanser türleri ve diyabetle mücadeleye yardımcı olabilir.

Yaban mersini

Bunları "beyin meyvesi” olarak düşünün. Araştırmalar yaban mersini meyvesinin yaşa bağlı hafıza azalması ve demans riskini düşürdüğünü ve konsantrasyonu artırdığını gösteriyor. Araştırmacılar, meyvelerin mavileşmesini sağlayan antosiyaninler dahil olmak üzere meyvenin güçlü dozda antioksidanların beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor. Taze yaban mersininin yanı sıra, dondurulmuş yaban mersini de tüketebilirsiniz. Normal yaban mersini daha küçük, daha koyu ve daha aromalıdır.

Ahududu

Bu meyvenin en büyük iddiası; lif bakımından en yüksek meyvelerden biri olması. Yaklaşık bir avuç ahududu sekiz gram lif içerir. Bu, tüm gün için ihtiyacınız olanın yaklaşık üçte biri demektir. Ahududlar narin yapıdadır, bu yüzden onları satın aldıktan sonraki bir veya iki gün içinde yiyin ve yemeden hemen önce yıkayın.

Meyvelerde "şekerin çok yüksek” olduğunu duydunuz mu? Bu doğru fakat sizi endişelendirecek türden basit şeker değil. Meyveler tamamen doğal şeker içerir ayrıca lif, vitamin, mineral, su içerir ve az kalorilidir. Yani, elbette, yıl boyunca tadını çıkarın.

[email protected]

Fotoğraflar: Freepik
Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ