40 yaş üstü kadınlar için en iyi egzersizler

Aktif kalmak önemlidir ve bazı egzersizler orta yaştaki kadınlar için diğerlerinden daha iyidir. İşte 40 yaş üstü kadınlar için en fazla fayda verebilecek egzersizler.

Serkan Sıtkı Şahin / [email protected]

Bazı egzersizler orta yaştaki kadınlar için diğerlerinden daha iyidir. Aktif kalmak önemlidir, ancak düşük etkili, yüksek yoğunluklu egzersizlere doğru hareket etmek, vücudumuzun eklemlere baskı olmadan aktif, formda ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bu amaçla, metabolizmayı yüksek ve kalbi sağlıklı tutmak için 40 yaş üstü kadınlara yönelik egzersizler bulunmaktadır.

1. Kürek çekme hareketi

Kürek çekme hareketi, doğru yapıldığında daha iyi bir duruş ve güçlü kaslar geliştirmeye yardımcı olan harika bir kardiyo aktivitedir. Ayak parmaklarınızın kürek çekme hareketi boyunca yukarı dönük olduğundan emin olun ve sırtınızı dik tutun. Bacaklarınızı arasında 20 derece olacak şekilde açın ve geriye doğru uzanın. Sonra kendinizi öne çekmek için dizlerinizi bükerek eşzamanlı olarak kolları çekin. Eğer daha düşük vücut ağrısı çeken biriyseniz, kürek çekmek, kardiyovasküler sistemi sağlıklı tutmak ve tüm vücudu güçlendirmek için harika bir alternatif olabilir.

2. Bisiklet

İçeride veya dışarıda bisiklet sürmek, düşük etkili, yüksek yoğunluklu bir kardiyodur. Hem dış mekan hem de iç mekanlarda bisiklet kullanımı, doğru şekilde yapıldığında harika sonuçlar doğurabilir. Koltuğun çok alçak olması, diz ve kalça ekleminde yaralanmalara neden olabilirken, çok yüksek bir koltuk omuzlarda ve sırtta yaralanmalara neden olabilir.

İç mekanda bisiklet kullanırken, diziniz pedalın dibine doğru hafifçe bükülmüş olmalıdır. Dış mekan meraklıları, dizlerini hafifçe bükülmüş halde tutmalı ve fazla gerdirmemelidirler. Hem iç hem de dış bisikletlerde gövdenizi dik tuttuğunuzdan emin olun.

3. Yüzme

Yüzme, her yaş için ideal bir egzersizdir. Ancak ileri yaşlar için, sırttaki baskıyı hafifletmek için serbest stil yerine sırt üstü yüzmeyi deneyebilirsiniz. Direnci artırmak ve kulaçlarınızı daha etkili hale getirmek için sürekliliği sürdürün.

4. Dövüş sanatlarını deneyin

Dövüş sanatları, birçok insana kendisini daha güçlü hissettirir. Boks, herhangi bir ağırlık kaldırmadan üst bedeninizi şekillendirmeye yardımcı olan harika, düşük etkili, yüksek yoğunluklu bir antrenmandır. Doğal bir malzemeylee yapılmış olan büyük bir çift eldiven alın. Yavaş başlayın ve bu antrenmanı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bir profesyonelden yardım alın.

Kardiyovasküler antrenmana ek olarak antrenman planınıza güç ve esneklik antrenmanı da dahil edilmelidir. Kardiyovasküler egzersizler kalbi güçlendirir. Kuvvet ve esneklik egzersizleri ise kas ve eklem sağlığını iyileştirir ve hareket kolaylığı sağlamaya yardımcı olur. Metabolizmanızı yüksek tutmak ve yaşlandıkça meydana gelen kilo artışını engellemek için bir egzersiz programı oluşturun.

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ