3 dilim çikolatalı pastaya karşılık 1,5 litre su

Günlük su ihtiyacının genelde alınan kaloriye göre belirlendiğini ve sağlıklı bir hayat için günde en az 2 litre su tüketmek gerektiğini biliyor musunuz?

Oksijenden sonra canlıların en önemli yaşam maddesi olan suyun önemi sıcak havalarda bir kat daha artıyor. Öyle ki yemek yemeden haftalarca hayatta kalabilen insanoğlu, susuzluğa ancak birkaç gün dayanabiliyor. Türkiye'de su arıtma cihazları pazarının öncülerinden Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, özellikle yaz aylarında vücutta tutulması gereken su oranının çok önemli olduğunu belirterek, "Günlük su ihtiyacı alınan kaloriye göre belirlenmeli. Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2200 kalori aldığını düşünürsek, bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre arasında değişiyor. Örneğin günlük olarak aldığımız ortalama kalori dışında üç dilim de çikolata pasta yersek, 1 dilim pastanın yaklaşık 500 kalori olduğu düşünüldüğünde ekstra 1,5 litre daha su içmeniz gerekiyor” dedi.

Ağız kuruluğuna sebep oluyor

Vücut ağırlığının yüzde % 55- 75'i su olan yetişkin bir birey, bunun yüzde %10'nu kaybetmesi halinde şiddetli halsizlik ve sıcak çarpmasına gibi bir sonuçla karşılaşırken, yüzde % 20 kayıpta yaşamı tehlikeye giriyor. Bu nedenle yeterli miktarda ve güvenilir su tüketmek, sağlığımızı korumak için çok büyük önem taşıyor. Diyetisyen Canan Aksoy, "Yazın artan sıcaklıkla birlikte vücudumuzdaki su kaybı da artar. Yediklerimize, hareketlerimize bu dönemlerde daha çok dikkat etmeliyiz. Su tüketimine de özel olarak dikkat etmeliyiz. Normal tüketimin dışında, günlük aldığımız kaloriyi de hesaba katmamız gerekiyor” diye konuştu.

Özellikle sıcak havalarda vücuttan % 2-5 oranında su kaybının ağız kuruluğu, derinin kızarması, yorgunluk, baş ağrısı ve fiziksel performansta düşüklüğe neden olacağını hatırlatan Aksoy, su içmek için bu belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden, hatta susama hissini beklemeden su içmenin sağlığın korunması açısından gerekli olduğunu vurguladı.

Ne kadar kalori o kadar su

Diyetisyen Canan Aksoy, günde 1500 kalori alan birinin o gün içerisinde 1.5-2 litre su tüketmesinin önemine dikkat çekerek, terleyen kişilerin, spor veya egzersiz yapanların, nemli yerlerde yaşayanların veya çalışanların ise su ihtiyaçlarının artacağını hatırlatarak şunları söyledi: "Yeterli miktarda su tüketiminin en iyi göstergelerinden biri idrar rengi ve miktarıdır. Az miktarda ve koyu renk idrar yetersiz su alımını gösterir. Günde 7-8 kere idrara çıkmak ve idrar renginin berrak veya soluk sarı renkte olması ise, gerekli miktarda suyun alındığının göstergesidir.”

Yorumlar

YORUM YAZ