30 bin yıllık virüs

Bilim adamları, yaklaşık 30 bin yıldır buzul tabakasının altında uykuda olan virüsün yeniden aktif hale geldiğini açıkladı.

Sibirya'da bir buz katmanın altında donmuş olarak bulunan virüsün, hayata döndükten sonra yeniden bulaşıcı hale geldiği açıklandı.

Fransa'daki Aix-Marseille Üniversitesi'ndeki Bilimsel Araştırma Merkezi'nden Prof. Jean-Michel Claverie, "Bu kadar uzun bir süreden sonra hala bulaşıcı olan bir virüsü ilk kez görüyoruz" dedi. Claverie, virüsün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tehlike oluşturmadığını, sadece tek hücreli organizmalar üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Virüsün, varlıkları kısa bir süre önce keşfedilen dev virüsler sınıfına ait "Pithovirus sibericum" olduğu belirlendi. Mikroskopla bakıldığında diğer virüslere göre rahatlıkla görülebilen ''Pithovirus sibericum''un yaklaşık 1,5 mikrometre olduğu ve şimdiye kadar bulunan en büyük virüs olduğu kaydedildi.

Sibirya'daki buz katmanları altında daha ölümcül virüslerin de bulunabileceğine işaret eden bilim adamları, buz katmanlarının küresel ısınma nedeniyle eridiğini, bu nedenle bölgenin gelecek yıllarda büyük bir tehditle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Araştırma, "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlandı.

Yorumlar

YORUM YAZ