21. yüzyılda alfa kuşağı yetiştirmenin yolları

Çocuk yetiştirmek, ebeveyn olmanın en büyük sorumluluklarından biri. Çocuğun doğumundan yetişkin bir birey haline gelene kadarki süreç, tüm geleceğini etkiliyor...

Çocuk yetiştirme sürecinde yalnızca ebeveynler değil çocuğun hayatına giren her bir eğitimci de en az annebaba kadar büyük sorumluluk taşıyor.

Bu sorumluluk ile birlikte anne ve babaların aklındaki en temel sorulardan biri de, "Çocuğum ileride mutlu ve başarılı olabilecek mi?” Bu sorunun yanıtı ise çocuğu tanımak ve 21. yüzyıl becerilerine göre çocuk yetiştirmekten geçiyor.

Çocukların yaşam sevinçlerini, neşelerini, duygularını, düşüncelerini, meraklarını, akıllarını, bir sosyal varlık olarak, bir nesne değil, bir özne olarak sürdürmeleri için eğitimde 23 yıldır fark yaratan Küçük Eller / Small Hands ve Ütopya Okulları hem eğitimcilere hem de ailelere yönelik 7. Uluslararası Küçük Eller / Small Hands ve Ütopya Okulları Nitelikli Eğitim Kongresi'ni düzenliyor.

Küçük Eller / Small Hands ve Ütopya Okulları tarafından 8 – 9 Kasım tarihlerinde eğitimcilere, 10 Kasım tarihinde ise hem eğitimcilere hem de ailelere yönelik program içeriği ile düzenlenecek kongre, İstanbul Çekmeköy Ütopya Okulları Kampüsü'nde gerçekleştirilecek. Global dünyada çocukların yaşamı ve eğitimi konularını, Türkiye'nin yanı sıra OECD tarafından yapılan PISA testlerinde eğitim sektöründe dünyada ilk onda yer alan Japonya, Finlandiya, Danimarka, İngiltere ve Malta'dan da eğitimci ve pedagoglar masaya yatıracak.

Anne - babalara öneriler

X-Y-Z kuşağının ardından 2010 doğumlu yeni nesil "Alfa Kuşağı” çocuklarını yetiştirirken, ailelerin kuşak çatışması yaşamadan özgür ve eleştirel düşünce yapısına sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacak kongrede; "Aileler çocuklarına önemli eğitim hedefleri açısından nasıl rehberlik edebilir?”, "21. yüzyılda çocuk yetiştirmede ebeveynleri bekleyen sorunlar ve çözüm önerileri”, "Finlandiya'da ailelerin pedagojik rolleri” gibi pedagojik konuların yanı sıra çocukların yaşamını renklendirecek "Neden kitaplar ve müzik aile yaşamında fark yaratır?”, "Terbiye/Görgü Eğitimi” ve "21.yy Okul Mimarisi” gibi konularda da ailelere çeşitli ülkelerden gelen eğitimciler bilgi verecek.

Ailelerin yanı sıra çocukların hayatına dokunan eğitimcilerin de 21. yüzyıl öğretmeni olabilmeleri için çeşitli konuların paylaşılacağı kongrede, üç gün boyunca yarının mutlu ve başarılı öğrencileri yetiştirmenin detayları tartışılacak. Finlandiya, İngiltere, Japonya, Danimarka ve Malta gibi farklı ülkelerden ve Türkiye'den, 'bu çağın çocuklarının ihtiyaçlarına yönelik çözümler' konularındaki yaklaşımlarını paylaşacak uzman eğitimcilerin konuşma yapacağı etkinlik çerçevesinde yeni eğitim metotları da görüşülecek.

Yorumlar

YORUM YAZ