2023’ü mutlu yaşamak için 3 yöntem!

2023'e mutlu girmeniz için bu tüyoları mutlaka hayatınıza uygulayın!

Abone Ol 

1. Şimdi ve anda yaşamak

Pek çok insan geçmişte yaşar veya geleceği özler ama asla şu anı yaşayamayaz. Anı hissetmek ve şu anı kucaklamak onlar için zordur. Aslında, bu durum geçmişi değiştiremeyeceğimizi ve geleceğin bir sır olarak kaldığını anladığımızda yardımcı olur.

Anı kabul etmek önemlidir, buraya ve şimdiye varmak için basit bir alıştırma yapabilirsiniz kendinizin bir gözlemcisi haline getirmek önemlidir.

Alıştırma: Düşüncelerinizin dolaşmasına izin verin, sakince nefes almaya devam edin ve her şeyin farkında olun: düşünceler, duygular ve çevre. Hiçbir şeyi yargılama, geleni kabul et. Küçük bir pratikle, şimdiye ve buraya varmayı giderek daha fazla öğreneceksiniz.

Anı Yaşamak için 3 Farkındalık Tekniği - Mor Pencere

2. Kahkaha

Çevremizde özellikle eski jenerasyon hep “Gülmek en iyi ilaçtır” der. Ve gerçekten de: Kahkaha vücudun savunmasını güçlendirir, stres seviyesini azaltır ve hormon dalgalanmasıyla endorfinlerin harekete geçmesini sağlar.

Duygular, beynin evrimsel olarak eski bir bölgesi olan limbik sistemde merkezlenir.

Gülerken burada mutluluk hormonları salınır ve kan dolaşımına karışır, kendimizi mutlu ve huzurlu hissederiz. Bu arada: Endorfinler kan dolaşımımızda hızla dolaşırken, stres hormonu adrenalinin hiç şansı yok.

Alıştırma: İçinizden gülmek gelmese bile, bu küçük egzersiz yardımcı olacaktır: sadece ağzınızın kenarlarını yukarı çekin ve gülümsemeyi deneyin. Aslında, sadece birkaç saniye sonra beyin, gerçek bir kahkaha ile aynı hormon salınımını tetikler.

Kahkaha Atmak Hakkında Daha Önce Hiçbir Yerde Duymadığınız 11 Bilimsel Gerçek | ListeList.com

3. Hayır demeyi bilin!

Kuşkusuz, “hayır” maalesef ki hoş bir kelime değildir.

Reddetme kelimesi anlamına gelen “hayır” her zaman olumsuzdur, ancak küçük bir kelime beden ve ruh için çok belirleyici olabilir.

Öncelikle, her zaman “evet” demenin sonuçları hakkında düşünmek için zaman ayırın.

Yalnızca başkalarını değil, kendinizi de düşünmenin otomatik olarak daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Egzersiz: Dik durun, güvenle başınızı kaldırın ve omuzlarınızı geriye doğru itin. Bu duruşu aynanın karşısında da uygulayın ve ardından içsel varlığınızın hakkını veren özgüvenli bir cevapla işe yarayacaktır.

Nasıl hayır denir ve denmelidir? - Fikir Turu

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu