2019'da retro tarz ve renkli taşlar moda

Alışılagelmiş tasarımların dışında özgün mücevherler üreten İpek Selek Adıgüzel, takı ve mücevherde 2019 trendleri hakkında bilgi verdi.

Mücevherlerin nesilden nesile aktarılan kişisel ürünler olduğuna değinen Adıgüzel, kalıcı eserlerin zamansız olması gerektiğini vurguladı.

2019 takı tasarımı trendleri hakkında bilgi veren Padme Desings kurucusu, mücevher tasarımcısı İpek Selek Adıgüzel, mücevher ve takıda trendlerin giyim kuşam modasında olduğu gibi çok hızlı değişmediğini belirterek, "2018'den bu yana gelen bir retro trendi var. Retro trendin dışında takılarda renkli taşların ağırlık kazanması dikkat çekiyor. Bu trendler 2019 yılında da devam ediyor. Yaklaşık 5 yıldan bu yana ise küçük takıların üst üste takılması yaygınlık kazanmıştı. Bu trend artık biraz değişti. Daha gösterişli, kendini gösteren tek parça takılar daha öne çıkıyor. Bu tek parçalar kalın bir zincir ya da büyük küpeler olabilir" dedi.

Zamansız mücevherler değerli

Mücevher tasarımında fark yaratmak için orijinal olmak gerektiğini belirten Adıgüzel, mücevherin çok kişisel ve özel bir ürün olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Mücevherler nesilden nesile aktarılan eserlerdir. Çünkü hiçbir zaman değerini kaybetmediği gibi orijinal bir tasarımsa değeri daha da artıyor. Dolayısıyla tasarımların zamansız olması çok önemli. Kalın bir yüzük moda olabilir, ancak modalar gelip geçicidir. Zamansız eserler ise her zaman ve nesiller boyu kullanılabilir. Belli bir trende uymaktansa o trendi de tasarıma katıp orijinal eserler üretmek anlamlıdır."

Yorumlar

YORUM YAZ