15 Şubat Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü

Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü, çocukluk çağı kanseri hakkında farkındalığı arttırmak, hastalar ve ailelerine destek olabilmek adına yapılan küresel bir kampanyadır.

Dünya genelinde her yıl 300 binden fazla çocuğa kanser teşhisi konuyor. Türkiye'de ise yılda 3.500 çocuk kansere yakalanıyor. Dünyada her yıl oluşan kanserlerin yaklaşık %4'ü 19 yaş altı yaş grubunda gelişmektedir.

Kaliteli bakıma erişim sayesinde günümüzde kanserli çocukların% 80'inden fazlası hayatta kalabilmekte, tam ve sağlıklı yaşamlarını sürdürmektedir. 1960'lı yıllarda bu oran yaklaşık %20'lerde idi.

Çocuklar ülkemizin ve dünyanın geleceğidir. Canlılıkları dünyanın kalbidir. Bizi bir araya getirebilecek ortak bir tutkudur çünkü küresel bir topluluk olarak geleceğimiz çocuklara bağlı. Ne yazık ki, çocukluk çağı kanseri, tüm dünyada çocuklarda ölümlerin önde gelen nedeni olmaya devam ediyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yakın zamanda yayınlanan (2016) bir rapor, çocukluk çağındaki kanserin küresel oluşumunun, önceden düşünülenden çok daha yüksek olabileceğini göstermektedir. 2001-2010 yılları arası 68 ülkede 100'den fazla kayda dayanan rapor, her yıl 19 yaş altındaki çocuklarda ve gençlerde yaklaşık 300.000 kanser vakası olduğunu gösteriyor. Raporda ayrıca, dünya çapında çocukluk çağı kanserinden yılda yaklaşık 80.000 ölüm olduğu yer alıyor.

Çocukluk çağı kanser türleri

- Lösemi (kan kanseri)

- Lenfoma (beze kanseri)

- Beyin tümörü

- Kemik tümörü

- Böbrek tümörü (Wilms tümörü)

- Nöroblastom (böbreküstü bezi tümörü)

- Sarkom (kas ve yumuşak doku tümörü)

- Retinoblastom (gözün ışığa duyarlı tabakası olan retinada görülen tümör)

- Germ hücreli tümör (üreme hücrelerinin vücutta başka bölgelere giderek oluşturduğu tümör)

- Karaciğer tümörü

Çocukluk çağı kanserinin sebebi nedir

Çocuklarda kansere neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkili olduğu düşünülmektedir. Sigara içmek, çok yağlı beslenmek, obezite, zehirli kimyasallar ile çalışmak gibi sebepler yetişkinlerde görülen kanserlere zemin oluşturabilir ama çocuklarda böyle bir neden pek yoktur. Geçirilen bazı virüs enfeksiyonlarının (EBV ve HIV gibi virüsler), ışına maruz kalmanın bağışıklık sistemini çökerttiği ve kansere neden olduğu düşünülmektedir. Bazı genetik yatkınlıklar da tümör oluşumuna sebep olabilir. Böcek ilaçları, tarlalara sıkılan hormon tipi gübreler besinlere geçerek kanserojen etki yapabilir.

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV)'nın hazırladığı aşağıdaki görsele de göz atabilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ