1 yıl boyunca yeni kıyafet almama hareketi

Yaşadığımız gezegeni korumak için tüketim çılgınlığına karşı bu harekete katılır mıydınız?

Moda, insanlık tarihi boyunca önemsenmiştir. Fakat son yıllarda giyinme, hiç olmadığı kadar ön plana çıktı, bu da tüketim çılgınlığını engellenemez hale getirdi.

Kolay ulaşılabilirlik, globalleşme, internet gibi şartların kolaylaşması ve ürün çeşitliliğinin artması ile tüketim çılgınlığı, eskiye nazaran oldukça arttı. Bunun en büyük nedeni tahmin ettiğiniz gibi sosyal medya.

"En fazla 2"

Sosyal medyada ünlüler ve fenomen olarak tanımladığımız influencerlar, bizi oldukça etkiliyor. Çoğu insan Instagram'da "en fazla 2" kuralını uyguluyor. Bu, bir kıyafetin en fazla iki kez Instagram'da paylaşılması anlamına geliyor. Kulağa çok korkutucu geliyor ama maalesef gerçek. Ortalama bir Çinli kadının 10 yıl önce 5 çift ayakkabısı varken günümüzde bu sayının 25 olduğu açıklanıyor; ki Çin alışveriş konusunda en katı ülkelerden biri.

Şu anda, tekstil üretiminden kaynaklı sera gazı emisyonu, tüm uluslararası uçuşların ve deniz taşımacılığının toplamından daha yüksek ve Global Fashion'ın 2019 tarihli raporuna göre, üretimin 2030'a kadar yüzde 81 artacağı tahmin ediliyor.

Artık bu tüketim çılgınlığına bir dur deyip, yaşadığımız gezegenin geleceği için bir şeyler yapmak gerekiyor. Bir rapor, tekstil endüstrisinin 2050 yılına kadar dünyanın yıllık karbon bütçesinin dörtte birinden fazlasını kullanacağını belirtiyor. Bu gidişata dur denilmezse, dünyanın dengesini kendi ellerimizle bozmuş olacağız.

"Hayat, görünümlerin önündedir"

Bir grup genç, insanları 1 yıl boyunca yeni kıyafet almamaya davet ediyor. Bu yeni harekete göre dünyayı kurtarmak için yeni jenerasyon öncekilerin hatalarını tekrar etmemeli ve kaynakları doğru yönetmeli. Boykot tüketim çılgınlığını engellerken, aynı zamanda ağır şartlarda çalışan tekstil işçilerini de düşünerek hareket ediyor. Hareketin çıkış noktası, hali hazırda sahip olunan kıyafetlerle mutlu olmak. Boykot, kıyafet değiş tokuşu ve ikinci el alışverişe izin veriyor.

"Sınırlı kaynakların olduğu dünyada sınırsız büyüme ancak kolay yok olabilen kaynakların doğru şekilde kullanımıyla yönetilebilir."

"Satın almıyorum"

"Ölü bir gezegende moda olmaz"

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

06-08-2019 22:18:49

Bu boykotu kimler başlattı nasıl katılabilirim

YORUM YAZ